Niektórym z nas przebiegnięcie pięciu kilometrów wydaje się czymś nieosiągalnym. Dla innych natomiast pokonanie zdecydowanie większej odległości nie stanowi większego wyzwania. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest stopień wytrzymałości naszego organizmu. Jeśli marzy nam się długodystansowa aktywność (bez konieczności przerywania wysiłku w celu wezwania karetki) powinniśmy popracować nad swoją kondycją. Oto kilka sugestii w jaki sposób poprawić swoją wytrzymałość!
Czym jest wytrzymałość organizmu?
Pojęciem wytrzymałości organizmu określamy naszą zdolność do wykonywania określonego wysiłku. Istotna jest nie tylko długość danej aktywności, ale również jej intensywność.
Składowymi ogólnego poziomu wytrzymałości jest między innymi stopień sprawności naszego układu oddechowego oraz krwionośnego, a także praca serca.
Stan naszego organizmu w tym również jego wytrzymałość jest zależny od trybu życia jaki prowadzimy. Nie trudno się zatem domyślić, że regularne treningi znacznie podniosą wspominany przeze mnie współczynnik.
Ćwiczenia poprawiające wydolność
Pragnąc zwiększyć swoją wydajność powinniśmy zmobilizować się do regularnych ćwiczeń typu kardio (zwanych również wytrzymałościowymi lub tlenowymi) które dodatkowo pozwolą nam pozbyć się zbędnych kilogramów.
Świetnym wyborem będzie znany wszystkim jogging. Równie dobrze spisze się także jazda na rowerze (niezależnie od tego czy zdecydujemy się na tradycyjny rower, czy też ten stacjonarny) oraz stepper, którego niewątpliwą zaletą jest kompaktowy rozmiar. W obu przypadkach istotne jest rozłożenie treningów. Po pierwsze muszą być one systematyczne i powtarzane minimum trzy razy w tygodniu. Po drugie ich intensywność powinna rosnąć, co oznacza wzrost tempa aktywności, bądź wydłużenie wcześniej obranej trasy.
Wspomagaj swój organizm
Na wydolność organizmu mają wpływ również niektóre z suplementów diety. W tym wypadku stosowane przez sportowców odżywki zwiększające wytrzymałość powinny być bogate w węglowodany oraz mikroelementy, które są wypacane podczas treningu.
Bezpiecznym, a zarazem efektywnym „wspomaganiem” są między innymi napoje izotoniczne (nie należy mylić z energetycznymi!). Ich skład pozwala na dostarczenie nie tylko „krzepiących” węglowodanów, ale również mikroelementów, których pozbywamy się podczas intensywnego wysiłku. Niewątpliwą zaletą izotoników jest ogólnodostępność, a także ich płynna forma zapewniająca szybką przyswajalność wartościowych składników.