W życiu praktycznie każdego z nas przychodzi moment, w którym postanawiamy o siebie zadbać. Pragniemy nie tylko odmienić swoją sylwetkę, ale również poprawić nienajlepszą kondycję fizyczną. Taka decyzja wymaga od nas podjęcia kolejnych przemyślanych kroków.
Osiągnięcie wyznaczonego celu wiąże się z koniecznością przystąpienia do regularnych treningów. Jednym z najlepszych, a jednocześnie najpopularniejszych pomysłów, jest rozpoczęcie aktywności pod bacznym okiem specjalisty. W tym przypadku pomocne okazują się kluby fitness, w których skorzystamy nie tylko z zajęć grupowych, ale również dostępnej dla klubowiczów siłowni.
Ryzyko, które niosą za sobą zbyt intensywne treningi
Napędzeni silną motywacją pragniemy w jak najkrótszym czasie osiągnąć wymarzone rezultaty. Niestety często zapominamy o ograniczeniach, które niesie za sobą dotychczasowy siedzący tryb życia. Niekiedy decydujemy się na udział w treningach, które są niedostosowane do naszych możliwości. Brak doświadczenia sprawia, że zwiększa się również ryzyko nadwyrężenia, a nawet uszkodzenia mięśni. Takie przypadki mają miejsce najczęściej przy wykonywaniu ćwiczeń ze zbyt dużym obciążeniem.
Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią warto zatem skorzystać z pomocy oferowanej przez trenerów personalnych. Zwróćmy również uwagę na to jak reaguje nasz organizm. Przed nami kilka symptomów, które świadczą o tym, że nasz trening jest zbyt intensywny.
Trudności z oddychaniem
Naturalnym jest to, że podczas grupowych zajęć fitness chcemy dać z siebie wszystko. W końcu patrzy na nas nie tylko instruktor, ale również spore grono osób, które podobnie jak my uczestniczą w treningu. Z tego też względu staramy się wykonywać wszystkie ćwiczenia w narzuconym przez prowadzącego tempie. Nie uwzględniamy przy tym faktu, że niektóre z nich przekraczają nasze możliwości.
Nadmierna intensywność treningu niejednokrotnie sprawia, że pojawiają się u nas trudności z oddychaniem. Niemożność złapania tchu, pieczenie lub ucisk w klatce piersiowej to sygnał, że powinniśmy jak najszybciej przerwać aktywność. Powróćmy do ćwiczeń dopiero po wyrównaniu i uspokojeniu oddechu. Zlekceważenie tego typu objawów może doprowadzić do niedotlenienia organizmu i utraty przytomności.
Drżenie mięśni
Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że nasz trening jest dla nas zbyt trudny, jest drżenie mięśni połączone z silnym, piekącym bólem. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy przerywać aktywności za każdym razem, gdy odczujemy lekki dyskomfort.
Naturalną reakcją organizmu jest to, że zarówno w trakcie, jak i po treningu, nasze mięśnie „dają o sobie znać”. Jednak jeśli ból jest na tyle silny, że towarzyszy mu uczucie pieczenia oznacza to, że nasze ciało jest przeciążone. Zakończmy ćwiczenie lub zmniejszmy dotychczasowe obciążenie.