Jeśli należymy do grona biegaczy bądź dopiero planujemy się w nim znaleźć, z pewnością zastanawiamy się, jaki rodzaj treningu przyniesie nam możliwie najlepsze efekty. Ogromne znaczenie ma nie tylko tempo naszej aktywności, ale wybrane przez nas miejsce. Jeśli wydaje nam się, że zadowalające rezultaty zapewni nam jedynie trening na profesjonalnej bieżni wyposażonej w szereg “magicznych” funkcji - jesteśmy w sporym błędzie. Równie dobre wyniki zagwarantuje nam również jogging po pobliskim lesie.
Większość z nas marzy o smukłej, wysportowanej sylwetce oraz nienagannej kondycji fizycznej. Z tego też względu część z nas decyduje się na zakup wygodnego sportowego obuwia i postanawia rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Niestety nie zawsze udaje nam się osiągnąć upragniony cel. Jednym z kluczowych warunków osiągnięcia sukcesu jest wystarczająco silna motywacja. Niestety wraz z upływem czasu nasz początkowy entuzjazm często odchodzi w nieznane. Dlaczego tak się dzieje? Powodem może być między innymi strach przed negatywną oceną ze strony innych osób. Aby uniknąć wspomnianego negatywnego bodźca, warto zdecydować się na trening na łonie natury. Ciekawą propozycją dla tych z nas, którzy pragną choć na chwilę uciec od nieprzyjaznych spojrzeń i miejskiego zgiełku jest przez wielu niedoceniany las. Jednak cisza i spokój to nie jedyne zalety joggingu na łonie natury.
Zróżnicowane podłoże
Zapewne każdy z nam słyszał o niewątpliwych atutach treningu interwałowego. Zmiana tempa podczas biegu pozwala nam osiągnąć zadowalające wyniki w krótszym czasie niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego, jednostajnego biegu. Decydując się na jogging po lesie, szybko zdamy sobie sprawę z wyraźnie zróżnicowanego terenu, który chcąc nie chcąc narzuca nam ciągłą zmianę tempa oraz techniki biegu. Skorzystajmy zatem z naturalnych przeszkód w postaci różnego rodzaju nierówności.
Ogromną zaletą lasu jest również miękkie, przyjazne dla naszych stawów podłoże. Biegając po leśnych ścieżkach, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo wrażliwych na kontuzję kolan, czy też podatnych na skręcenia kostek.
Relaks i kontakt z przyrodą
Regularne bieganie to nie tylko gwarancja atrakcyjnej sylwetki, to także moment, w którym pozwalamy sobie na rozładowanie negatywnych emocji i towarzyszącego nam na co dzień stresu. Kontakt z naturą sprawia, że jesteśmy w stanie złapać kilka głębokich wdechów świeżego, rześkiego powietrza i zapomnieć o dręczących nas problemach. Jestem przekonana, że trening wśród dorodnych drzew, przyniesie nam zdecydowanie więcej pozytywnej energii i satysfakcji niż bieżnia, czy też jogging po miejskich, ponurych, betonowych chodnikach.