Kierowcy nie będą zachwyceni - nadchodzi ochłodzenie! Ale są również osoby, dla których jest to dobra informacja. Wszyscy fani sportów zimowych zacierają ręce na myśl o śniegu i szaleństwie na stokach. Narty, buty i gogle - wszystko gotowe? O czym jeszcze warto pamiętać?
Kijki to niezwykle ważny, ale niestety często bagatelizowany element narciarskiego wyposażenia. Zdarza się, że fani tej dyscypliny (zwłaszcza ci początkujący) nie zdają sobie sprawy jak ważną pełnią one rolę.
Rola kijków narciarskich
Głównym zadaniem kijków narciarskich jest pomoc w zachowaniu równowagi podczas zajazdu. Ułatwiają także zachowanie prawidłowej postawy w tym między innymi wyprostowanych pleców.
Brak dbałości o dobranie odpowiedniego sprzętu może mieć znaczący, negatywny wpływ na technikę jazdy. A co za tym idzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko zniechęcimy się do dalszej nauki.
Klasyczne czy racingowe?
Należy wyróżnić dwa typy kijów narciarskich. Pierwszy z nich jest prosty, czyli klasyczny. Drugi natomiast charakteryzuje się wykrzywieniem – to tak zwane kijki racingowe. To po które powinniśmy sięgnąć jest zależne od naszych preferencji zjazdowych.
W przypadku, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z narciarstwem powinniśmy sięgnąć po klasyczny model kijków. Sprawdzi się on również, gdy mamy już pewne doświadczenie, ale interesuje nas jedynie dobra zabawa na stoku (bez zagłębiania się w tajniki tej dyscypliny).
Jeśli panujemy zająć się narciarstwem zawodowo, lub interesuje nas szybka, brawurowa jazda – polecałabym wybór kijków racingowych. Typ zakrzywiony jest również wykorzystywany przy dyscyplinach takich jak slalom gigant.
Długość kijów a nasz wzrost
Kluczowe znaczenie przy wyborze kijków narciarskich odgrywa nasz wzrost. Powinny mieć one taką długość, aby po wbiciu w śnieg nasze ramie wraz z przedramieniem tworzyły kąt prosty. Zdaję sobie jednak sprawę, że będąc w sklepie ciężko byłoby w taki sposób „przetestować” planowany zakup.
Najpopularniejszym sposobem na sprawdzenie, czy kijek będzie dla nas odpowiedni jest odwrócenie go do góry nogami, czyli w taki sposób by jego „talerzyk” znalazł się wyżej niż rękojeść. Chwytając sprzęt zaraz pod śnieżynką (czyli talerzykiem) otrzymujemy dokładnie taką długość jak po wbiciu kija w śnieg. Co za tym idzie, jeżeli kąt między ramieniem a przedramieniem tworzy dziewięćdziesiąt stopni - kijek jest dla nas idealny!
Zakupy w sieci
Zazwyczaj najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zrobienie zakupów za pośrednictwem internetu. W jaki sposób wtedy poradzić sobie z dobraniem sprzętu? W tym przypadku warto skorzystać z określonych wytycznych przedstawionych poniżej:
Wzrost narciarza a sugerowana długość kijka:
- 150 - 163 cm => 110 cm
- 164 - 170 cm => 115 cm
- 171 - 176 cm => 120 cm
- 177 - 185 cm => 125 cm
- 186 - 195 cm => 130 cm
- powyżej 196 cm =>135 cm
Materiał z którego powinny być wykonane kijki narciarskie
Podstawowym surowcem z którego wykonane są kijki narciarskie jest aluminium. Zazwyczaj gwarantuje ono, że sprzęt będzie lekki, poręczny oraz sprężysty. Zdarzają się również kije wykonane z włókna węglowego, które ma jeszcze mniejszą masę.
Istotne są również groty - powinny być one stosunkowo duże oraz wykonane ze stali nierdzewnej. Pozwolą one na bicie się kija nawet w bardzo twardy, zbity śnieg.