Wydawać by się mogło, że wrotki (nie należy ich mylić z rolkami) już dawno wypadły z obiegu. Jednak to nie do końca prawda. Moda na retro, a w tym samym również na wspomniane „buty z kółkami” – powraca! Czy wrotki mają szansę wzbić się na wyżyny popularności i pokonać konkurencyjne do nich rolki?
Co charakteryzuje wrotki?
To co odróżnia wrotki od rolek to przede wszystkim ułożenie kółek. Pierwsze z nich posiadają dwa rzędy po dwa kółka w każdym z nich, te drugie mają również 4 kółka, ale są one ułożone w jednym rzędzie.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy wrotek – te ze specjalnie wyprofilowanym, usztywnianym butem oraz takie zakładane na własne obuwie (dobrze sprawdzą się trampki oraz adidasy). Osobiście polecam wybór pierwszego z wymienionych przeze mnie typów. Rolki wyposażone w but zapewniają większą stabilność i zdecydowanie poprawiają komfort jazdy.
Nie tylko do rekreacyjnej jazdy
Nie da się ukryć, że prędkość, którą jesteśmy w stanie rozwinąć na wrotkach jest mniejsza od tej jaką oferują nam rolki. Nie oznacza to jednak, że jazda z wykorzystaniem opisywanego sprzętu musi być powolna, a tym samym nudna. Średnia prędkość uzyskiwana przez wrotkarzy to dwadzieścia kilometrów na godzinę.
Wrotki świetnie spisują się nie tylko jako miejski środek transportu – będąc i ich posiadaniu możemy również posunąć się o krok (bądź kilka kroków) dalej. Wymyślne akrobacje i różnego rodzaju piruety są w zasięgu Twojej ręki – a raczej wrotki ;)
Nauka hamowania
Zanim jednak zdecydujemy się na naukę skomplikowanych figur i wyskoków powinniśmy okiełznać technikę hamowania. O ile nie jeździliśmy wcześniej na rolkach – nie będzie to takie trudne. Możemy mieć jednak problem jeśli naszym naturalnym odruchem jest próba zatrzymania się poprzez nacisk piętą.
W przypadku wrotek hamulec znajduje się z przodu – tuż pod palcami. Wszystkim nowicjuszom proponuję podejmować pierwsze próby zatrzymywania się „na sucho”, czyli bez uprzedniego rozpędzania się.
Zalety wrotek
Oprócz świetnej zabawy wrotki oferują nam szereg innych profitów. Tego typu aktywność gwarantuje nam wzmocnienie mięśni nóg przy jednoczesnym ich wysmukleniu. Nie można pominąć także faktu poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Dlatego jeśli nie jesteście fanami joggingu - wrotki mogą być dobrą alternatywą.
Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami drugiej połówki oraz gromadki pociech (albo przynajmniej jednego dziecka) - proponuję wspólne, rodzinne, "wrotkowe" przejażdżki.