Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna powinna stanowić niezbędny element naszego życia. Wciąż rosnąca świadomość na ten temat sprawia, że miejsca takie jak kluby fitness cieszą się coraz większą popularnością. Pragnienie wpisania się w obecnie panujące kanony piękna to uczucie, które jest znane nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Niestety zdarza się tak, że zdrowe nawyki przeradzają się w różnego rodzaju obsesje, które mogą negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Wydawać by się mogło, że problem przesadnej dbałości o wygląd, a w tym także sylwetkę, dotyczy jedynie kobiet. Nic bardziej mylnego. Niektórzy panowie, podobnie jak panie, dążą do (zazwyczaj nieosiągalnej) perfekcji, co bezpośrednio wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz koniecznością ciężkiej pracy. Ponieważ wytrwałość oraz cierpliwość nie są domenami każdego z nas, często szukamy rozwiązań, które mogą ułatwić nam drogę na „szczyt” własnych możliwości. Warto zaznaczyć, że rozsądna i przemyślana suplementacja stanowiąca jedynie dodatek do zrównoważonej diety, może przynieść nam spore korzyści. Nie oznacza to jednak, że każdy przyjmowany przez nas środek wzniesie nas na kulturystyczne wyżyny. Czyhającą na nas pułapką są między innymi sterydy anaboliczne zwane również anabolikami.
Działanie sterydów anabolicznych
Głównym zadaniem sterydów przyjmowanych przez „kulturystów” jest przyśpieszenie procesu rozrostu tkanki mięśniowej. Niekiedy wiąże się to z koniecznością zmuszenia naszego organizmu do budowania masy, która nie byłaby możliwa do uzyskania w tak zwanych naturalnych warunkach. Anaboliki stymulują także naszą siłę oraz wytrzymałość.
Jednym z najczęściej stosowanych sterydów anabolicznych jest testosteron – męski hormon płciowy. Mimo, iż naturalnie występuje on w organizmie każdego z nas (w zdecydowanie większej ilości u mężczyzn, niż u kobiet) to jego nieuzasadnione przyjmowanie może prowadzić do szeregu poważnych komplikacji zdrowotnych.
Zagrożenia płynące z przyjmowania anabolików
Przyjmowanie sterydów anabolicznych ma destrukcyjny wpływ na pracę całego organizmu. Ich doustne przyjmowanie obciąża naszą wątrobę, zmuszając ją tym samym do pracy na zwiększonych obrotach. W efekcie regularne zażywanie anabolików może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wspomnianego narządu – krwawienia, stanów zapalnych, zastoju żółci, a także zmian nowotworowych (również tych złośliwych).
Sterydy anaboliczne stanowią zagrożenie nie tylko dla naszej wątroby. Mogą być także przyczyną zakrzepowej choroby żył, miażdżycy, niewydolności nerek, a nawet udaru mózgu. Przyjmując anaboliki powinniśmy być również świadomi możliwości wystąpienia przewlekłych bólów głowy oraz podwyższonego ciśnienia tętniczego. W przypadku mężczyzn niejednokrotnie dochodzi również do bezpłodności.