Od dawna wiadomo, że palenie papierosów negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Ale nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób wspomniany nałóg oddziałuje na naszą kondycję fizyczną. Czy szkodliwe substancje zawarte w papierosie mogą zniwelować nasze wysiłki podczas treningu?
Palenie papierosów to między innymi zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Jednak negatywne skutki nałogu na tym się nie kończą.
Palenie papierosów a tkanka tłuszczowa
Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, zgodnie z którą papierosy mogą pomóc nam w utracie zbędnych kilogramów. Prawdą jest to, że palenie pomaga pozbyć się uczucia głodu i w efekcie nasza waga prawdopodobnie się obniży. Nie oznacza to jednak, że dzięki opisywanemu przeze mnie nałogowi będziemy mogli cieszyć się wymarzoną sylwetką.
Mimo, iż zawarta w papierosach nikotyna powoduje, że nie odczuwamy łaknienia, to jednocześnie upośledza możliwość wytwarzania insuliny przez nasz organizm. Obniżona insulinowość sprawia, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz zbudować pożądanej tkanki mięśniowej. Co za tym idzie osoba uzależniona straci na masie, ale jej ciało wciąż będzie dalekie od doskonałości.
Wpływ palenia na mięśnie
Aby nasze mięśnie mogły prawidłowo się rozwijać potrzebujemy nie tylko czynnika pozwalającego na ich rozbudowę, ale również odpowiedniej regeneracji. Dym papierosowy powoduje, że w naszym ciele wytwarzany jest związek zwany miostyną. Wspomniana substancja w dużym stopniu utrudnia (a niekiedy nawet uniemożliwia) właściwy rozwój mięśni.
Nie bez znaczenia jest także wpływ nikotyny na gospodarkę białkową naszego organizmu. Wytwarzane przez papierosy enzymy powodują rozkład białek mięśniowych, bez których nie jesteśmy w stanie zwiększyć swojej masy mięśniowej i zadbać o atrakcyjną rzeźbę ciała.
Papierosy a kondycja
Palenie papierosów utrudni nam nie tylko pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienie i rozbudowę mięśni. Uzależnienie zmniejszy również naszą wydolność. Osoby palące męczą się zdecydowanie szybciej niż te wolne od nałogu.
Dym papierosowy modyfikuje hemoglobinę, która jest odpowiedzialna za transport tlenu w naszym organizmie. Niewystarczająca ilość niezbędnego podczas wysiłku tlenu ogranicza naszą wytrzymałość.