Prawidłowy rozwój dziecka jest kwestią priorytetową dla większości rodziców. Z tego też względu dbamy o to, by nasze pociechy miały zapewnioną właściwą edukację oraz opiekę już od najmłodszych lat. Wybieramy przedszkola oraz szkoły oferujące naukę języków obcych, czy też doskonalące zdolności muzyczne lub plastyczne. Niestety często zapominamy o tym, jak duże znaczenie dla naszych dzieci ma aktywność fizyczna.
Na to jak przebiega rozwój naszych pociech wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest codzienny wysiłek fizyczny nie tylko w postaci ćwiczeń, ale również zabawy i innych typowych dla dziecka czynności. Warto podkreślić, że prawidłowy rozwój naszej pociechy jest bezpośrednio związany ze stanem jej zdrowia.
Ćwiczenia fizyczne a sprawność i kondycja naszego dziecka
To w jakiej formie jest ciało naszego dziecka będzie miało swoje odzwierciedlenie w jego późniejszym życiu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dzieci mające nadwagę zazwyczaj borykają się z nią również w wieku nastoletnim, a następnie jako dorośli. Powinniśmy być zatem świadomi tego, że nadprogramowe kilogramy stają się nie tylko przyczyną szyderstw ze strony rówieśników, ale również stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia naszej pociechy.
Jednak nadwaga, czy też jej zaawansowana forma – otyłość, to nie jedyny skutek niewystarczającej dawki aktywności fizycznej. Ogromne znaczenie ma również nasza sprawność, siła oraz wytrzymałość. To właśnie te czynniki decydują o tym jak będzie prezentować się nasze ciało. Zbyt słabe mięśnie mogą stać się między innymi przyczyną licznych wad postawy i wynikającego z nich bólu kręgosłupa. Co więcej podczas wysiłku następuje mechaniczny nacisk na chrząstki wzrostowe, które w efekcie zwiększają produkcję tak ważnego dla dzieci - hormonu wzrostu.
Wpływ aktywności fizycznej na rozwój psychiczny i społeczny
Wysiłek fizyczny zmusza nas do radzenia sobie z wieloma przeciwnościami. Podczas ćwiczeń uczymy się zwyciężać, a także radzić sobie z porażką i zmęczeniem. Aktywność fizyczna to szereg pozytywnych, ale i negatywnych emocji nad którymi niekiedy ciężko jest zapanować. Regularne, dopasowane do możliwości dziecka ćwiczenia pomogą najmłodszym zachować większą kontrolę oraz świadomość postępowania i jego ewentualnych konsekwencji.
Udział w zabawach, czy też grach zespołowych to również szansa na nawiązanie nowych oraz podtrzymanie dotychczasowych relacji. Częsty kontakt dziecka z jego rówieśnikami sprawi, że nasza pociecha zdobędzie umiejętność współpracy (i to nie tylko na boisku). Zwiększy się również jego zdolność adaptacji do nowych warunków, co zdecydowanie ułatwi późniejsze przechodzenie w kolejne etapy dorastania.