Spożywanie posiłków to czynność na stałe wpisana w nasz harmonogram dnia. Jedzenie wpływa zarówno na nasze ciało, jak i na umysł. Nie da się ukryć, że bez pożywienia nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować.
Jednak dla zdecydowanej większości z nas jedzenie jest czymś więcej, niż koniecznością i dbaniem o zdrowie. Konsumpcja niesie za sobą dużą dawkę przyjemności - co więcej, niezwykle łatwo dostępnej przyjemności. Z tego też względu zaczęliśmy traktować pożywienie jako nagrodę, rekompensatę lub bodziec zmniejszający stres i napięcie.
Czy jedzenie uzależnia?
Jeśli pomyślimy o uzależnianiach zazwyczaj przed oczami pojawią nam się używki takie jak narkotyki, alkohol, czy też papierosy. Co prawda są to częste i najszerzej omawiane problemy dzisiejszego społeczeństwa, lecz nie jedyne. Niemożność powstrzymania się przed nadmierną konsumpcją to przyczyna „rozprzestrzeniającej się” nadwagi oraz jej zaawansowanej formy - otyłości. Powinniśmy być świadomi tego, że zbyt duża masa ciała to nie tylko defekt wizualny.
Groźne skutki niepohamowanego łaknienia
Nadprogramowe kilogramy niosą za sobą poważne ryzyko chorób serca, układu kostnego, pokarmowego, płciowego, a także cukrzycy. To zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia. Osoby otyłe zazwyczaj mają problemy z poruszaniem się, przez co ich aktywność jest bardzo ograniczona, a niekiedy całkowicie zanika.
Ponadto zauważalna nadwaga może wiązać się z wykluczeniem społecznym (nawet u osób w bardzo młodym wieku). Uzależnienie od jedzenia pozbawia nas wielu pozytywnych aspektów codzienności. Niejednokrotnie skłania nas do rezygnacji z życia towarzyskiego. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na nasz rozwój psychiczny.
Jak walczyć z uzależnieniem od nadmiernej konsumpcji?
Kompulsywne objadanie się to uzależnienie z którym należy walczyć. Niestety zmagania te są niezwykle trudne i nie zawsze kończą się sukcesem. Główną trudnością jest brak możliwości całkowitego odstawienia czynnika uzależniającego. Wyobraźmy sobie sytuację w której podajemy lampkę wina osobie, która od wielu lat jest uzależniona od alkoholu i przekonujemy ją, że nie może wypić ani kropli więcej. I tak każdego dnia.
Nie oznacza to jednak, że zmagając się z uzależnieniem od jedzenia jesteśmy skazani na porażkę. Od czego rozpocząć walkę o lepsze jutro? Zgłośmy się do specjalisty! Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Kompetentna osoba pomoże znaleźć nam pasję oraz wskaże szereg możliwości, które pozwolą nam pokonać nałóg.