Ciastka, lody, puszyste kremy, kolorowe żelki oraz cukierki. Nie można zapomnieć także o rozpływającej się w ustach czekoladzie. Wszystkie te słodkie pyszności kuszą nas niezastąpionym smakiem i w kilka chwil przywracają nam dobry nastrój. Niestety ich częste podjadanie może zrujnować nie tylko naszą figurę, ale również zdrowie.
Słodkie zagrożenie
Nie każdy z nas jest świadomy tego, że cukier uzależnia. Co więcej, wyjście z węglowodanowego nałogu jest równie trudne, co odstawienie używek takich jak alkohol, papierosy, a nawet narkotyki. Szeroki wybór produktów wprost przepełnionych cukrem sprawia, że niezwykle prosto jest wpaść w sidła opisywanego nałogu.
Nic więc dziwnego, że część z nas pomimo wielu przeciwwskazań, a niekiedy nawet jednoznacznych zakazów lekarzy, każdego dnia sięga po dawkę węglowodanów, która zdecydowanie przekracza zalecaną dzienną normę ich spożycia. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób przezwyciężyć chęć sięgnięcia po kolejną kostkę czekolady lub następną porcję niezdrowych słodkości.
Zrównoważona dieta
Aby poskromić swój wilczy apetyt na słodycze należy zdać sobie sprawę z tego co jest jego główną przyczyną. Zazwyczaj winna jest nie tylko chęć zjedzenia „czegoś dobrego”. Problem tkwi odrobinę głębiej – w potrzebach naszego organizmu. Pragnienie „pochłonięcia” dużej ilości węglowodanów wynika z braku odpowiednio zbilansowanej diety. W przypadku, gdy nie dostarczamy naszemu ciału wystarczającej ilości składników odżywczych, nie jest on w stanie prawidłowo funkcjonować. To natomiast skutkuje nagłą potrzebą pozyskania dużej dawki energii. Jej źródłem mają być w tym wypadku węglowodany.
Niestety składające się przede wszystkim z cukrów prostych słodycze nie są w stanie zaspokoić oczekiwań naszego organizmu. Co prawda po zjedzeniu batonika, ciastek lub innych pyszności poczujemy nagły przypływ sił, jednak będzie on krótkotrwały i jedynie pozorny. Po niedługim czasie odczujemy jeszcze większe zmęczenie i rozdrażnienie. Dlatego zamiast sięgać po puste kalorie w postaci słodkiej przekąski, zafundujmy sobie porcję witamin i mikroelementów. W tej roli świetnie sprawdzą się warzywa oraz owoce. Pamiętajmy, aby podczas przygotowywania posiłków wybierać możliwie najmniej przetworzone, bogate w błonnik produkty pełnoziarniste.