Regularna aktywność fizyczna pozwala nam cieszyć się świetną kondycją oraz nienagannym zdrowiem. Nie da się jednak ukryć, że intensywne treningi mogą stać się przyczyną licznych kontuzji. Aby zapobiec ewentualnym urazom warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. W zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się nieprzyjemnych, powysiłkowych powikłań pomoże nam czynność zwana rolowaniem mięśni.
Regeneracja organizmu powinna stanowić jeden z kluczowych etapów naszego planu treningowego. Pamiętajmy, że to właśnie od niej w dużej mierze zależą wyniki naszych ćwiczeń. Dobrym sposobem na zwiększenie efektywności wspomnianego procesu jest nie tylko zbilansowana dieta. Ogromne znaczenie ma również troska o nasze obciążone mięśnie. Jednym z niezwykle istotnych aspektów regeneracji jest rolowanie mięśni za pomocą wykonanego z pianki wałka do automasażu.
Na czym polega rolowanie mięśni?
Masaż to sprawdzona i niezwykle skuteczna metoda rozluźnienia zmęczonych i spiętych mięśni. Niestety częste korzystanie z usług masażysty wiążą się z kosztami, na które większość z nas nie może sobie pozwolić. Na szczęście, z myślą o pasjonatach sportu powstał piankowy wałek zwany rollerem. To niepozorne urządzenie umożliwia nam samodzielne rozmasowanie obolałych po treningu mięśni.
W jaki sposób powinniśmy korzystać z rollera? Umieśćmy wałek pod mięśniem, który planujemy rozmasować, następnie, używając siły nacisku własnego ciała, “przetoczmy” nasz roller po wybranej partii ciała. Nie zapominajmy o tym, że przeprowadzany przez nas masaż powinien obejmować całą długość danego mięśnia. Co istotne, podczas korzystania z rollera, należy omijać te partie ciała, w których znajdują się stawy. Nieprawidłowo przeprowadzony masaż może stać się przyczyną powstania bolesnych obrzęków oraz zasinień.
Zalety rollera
Intensywny wysiłek fizyczny stanowi ogromne wyzwanie dla naszego organizmu, w tym przede wszystkim dla naszych mięśni. Systematyczne obciążenie poszczególnych partii ciała może prowadzić do powstania mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, a tym samym dochodzi do nieporządnego napięcia przeciążonych mięśni. W efekcie, ograniczony zostaje przepływ tlenu do konkretnego mięśnia. To natomiast wpływa na zasadnicze zmniejszenie jego zdolności do regeneracji.
Podstawowym zadaniem rollera jest zapobieganie przedstawionym, przykrym konsekwencjom. Korzystanie z opisywanego masażera po każdym treningu pozwala pozbyć się nadmiernego napięcia, dzięki czemu zwiększa się elastyczność oraz bezpieczeństwo naszych mięśni. Wałek do masażu to także skuteczna pomoc w walce z zakwasami.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając wałek do masażu?
Planując zakup rollera powinniśmy ocenić jego podstawowe atrybuty. W przypadku rollera ogromne znaczenie ma oczywiście jego wielkość. Równie ważny jest jego kształt oraz stopień twardości. Dokonując wyboru, zastanówmy się, które partie naszego ciała wymagają dodatkowego rozluźnienia. Dla przykładu, jeśli podczas treningu obciążone zostają głównie nasze nogi, koniecznie zaopatrzmy się w większy wałek, który umożliwi nam komfortowe rozmasowanie stosunkowo dużych mięśni.
Podczas zakupu, skupmy się także na jakości naszego nowego nabytku. Upewnijmy się, że wybrany przez nas roller jest wystarczająco sprężysty i wytrzymały. Poszukując odpowiedniego wałka do masażu, nie kierujmy się jedynie atrakcyjnością ceny, weźmy pod uwagę fakt, że solidny i wytrzymały sprzęt, najprawdopodobniej posłuży nam zdecydowanie dłużej niż jego tańszy odpowiednik.