Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób, na to, by móc cieszyć się atrakcyjną sylwetką. Z tego też względu część z nas regularnie ćwiczy na siłowni lub bierze udział w różnego rodzaju zajęciach fitness. Niestety taka forma treningu nie sprawdzi się w przypadku osób posiadających duże ograniczenia czasowe, a także finansowe. Alternatywą dla aktywności w klubie fitness są ćwiczenia w zaciszu własnych czterech kątów. Przed nami kilka zasad, które uczynią nasz domowy trening efektywnym.
Uzbrójmy się w cierpliwość
Brak cierpliwości to obecnie jedna z naszych najczęstszych wad. Problem ten ma szczególne znaczenie w przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów, zakładamy, że oczekiwane przez nas efekty pojawią się bardzo szybko. Tym samym, zapominamy o tym, że skuteczna redukcja wagi, a także rozbudowa tanki mięśniowej to procesy, które wymagają czasu. Co więcej, zbyt szybkie tempo „zrzucania” zbędnych kilogramów najprawdopodobniej stanie się przyczyną wystąpienia tak zwanego efektu jojo, czyli ekspresowym powrotem do wyjściowej wagi (a niekiedy nawet jej wzrostem).
Dlatego, zanim rozpoczniemy swój pierwszy domowy trening, weźmy kilka głębokich wdechów i dajmy swojemu ciału niezbędną „porcję” czasu. Jestem przekonana, że uzyskane przez nas efekty w stu procentach zrekompensują nam włożony przez nas trud i wysiłek. Pamiętajmy, że na to, co dobre, czasem warto poczekać.
Bądźmy systematyczni
Aby osiągnąć wymarzony cel, musimy być przede wszystkim systematyczni! Ustalmy dni oraz godziny naszych treningów. Nie zapominajmy o tym, że nasza aktywność przyniesie oczekiwane rezultaty jedynie wtedy, gdy będziemy ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu. Jak długo powinien trwać nasz trening? Długość oraz intensywność aktywności należy dostosować do naszej obecnej formy. Jeśli do tej pory ograniczaliśmy swój ruch jedynie do sięgania po kolejną paczkę chipsów oraz puszkę zimnego piwa lub coli – zdecydujmy się na trzydziestominutowe ćwiczenia i wydłużajmy ich czas wraz ze wzrostem naszej kondycji.
Nie zapominajmy o rozgrzewce
Rozgrzewka to niezbędny element każdego treningu. Nie powinniśmy o niej zapominać także podczas ćwiczeń wykonywanych w domu. Efektywna rozgrzewka zajmie nam od dziesięciu do piętnastu minut. Jej główną zaletą jest ograniczenie ryzyka kontuzji. Miejmy na uwadze, że te mogą pojawić się również podczas pozornie bezpiecznych ćwiczeń w zaciszu naszego mieszkania.
Zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt
Nasza aktywność będzie zdecydowanie bardziej komfortowa, a zarazem efektywna, jeśli zaopatrzymy się w kilka treningowych gadżetów. Niezbędnym elementem naszego wyposażenia jest mata do ćwiczeń. Dzięki niej oszczędzimy nasze stawy i unikniemy uciążliwego bólu kolan spowodowanego ich naciskiem na twardą powierzchnię podłogi. Dobrym pomysłem będzie również zakup ciężarków oraz cieszących się ogromną popularnością taśm oporowych.