Trening siłowy pozornie wydaje się niezwykle prostą czynnością. W końcu wystarczy kilka razy podnieść sztangę i już niedługo będziemy mogli cieszyć się swoimi cudownymi i silnymi mięśniami. Niestety w praktyce jest to „odrobinę” bardziej skomplikowany proces. Podstawową czynnością o którą powinniśmy zadbać jest prawidłowy dobór wykorzystywanego podczas ćwiczeń obciążenia.
Wydawać by się mogło, że jak największa liczba powtórzeń wraz z zastosowaniem dużego obciążenia przyniesie najlepsze rezultaty. Jednak jedynie ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi o optymalnej masie są gwarantem efektywnego treningu.
Zacznij od odpowiedniego planu treningowego
Poruszając temat obciążenia - nie sposób pominąć wspomnianej już kwestii powtórzeń. Skąd wiedzieć ile serii i z jaką liczbą pojedynczych ruchów wykonać?
Rozpoczynając, bądź planując regularne treningi warto zaopatrzyć się w plan. Jak go zdobyć? Możecie skorzystać z pomocy indywidualnego trenera persolanego, lub instruktora pracującego w wybranej przez Was siłowni (o ile posiada niezbędne kompetencje).
Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, bądź zdecydowaliście się na ćwiczenia w zaciszu własnych czterech kątów – proponuję skorzystanie z materiałów dostępnych w sieci. Internet to nie tylko źródło wiedzy na temat ogólnych zasad, to także miejsce w którym znajdziecie gotowe, dopasowane do Waszych potrzeb plany treningowe.
Obciążenie a powtórzenia
Zanim rozpoczniemy „poważny” trening należy skupić się na technice. Niezwykle istotne jest prawidłowe opanowanie i wykonywanie każdego, pojedynczego powtórzenia z serii. Podnoszenie sztangi w „byle jaki” sposób prędzej doprowadzi nas do kontuzji niż uzyskania wymarzonej sylwetki.
Po opracowaniu techniki wykonywanego ruchu możemy przejść do kwestii doboru ciężaru (sztangi lub hantli). Niestety tutaj błędy są niezwykle częste. Kobiety zazwyczaj sięgają bo zbyt lekkie obciążenie, natomiast mężczyźni decydują się na te przekraczające ich siły. Najlepszym sposobem jest wybór takiego ciężaru, który umożliwi wykonanie całej serii, pamiętając jednocześnie o właściwej technice.
Właściwy ciężar w praktyce
Najłatwiejszym sposobem okazuje się praktyka. Chwyćcie ciężar, który wydaje Wam się odpowiedni i przetestujcie dane obciążenie. Jeżeli ostatnie wykonywane powtórzenie przychodzi Wam z łatwością, należy zwiększyć wagę sztangi. Natomiast, gdy podczas ćwiczenia tempo wykonywania powtórzeń spada bądź nie jesteście w stanie prawidłowo wykonać serii – najprawdopodobniej ciężar jest zbyt duży.
Szybciej i więcej nie zawsze oznacza lepiej. Pamiętajcie, że na efekty warto poczekać, a skrupulatność i cierpliwość to cechy umożliwiające osiągnięcie upragnionego celu.