Somatotropina (inaczej GH) to hormon wzrostu, który odpowiada nie tylko za nasz rozwój okresie młodzieńczym. GH odgrywa również kluczową rolę w procesie rozrostu naszej tkanki mięśniowej. Z tego też względu produkcja hormonu wzrostu jest niezwykle ważna dla tych z nas, którzy za pomocą odpowiednio dobranej diety oraz wzmożonego wysiłku fizycznego pragną uzyskać wymarzoną, wysportowaną sylwetkę.
Rozpoczynając swoją przygodę z treningiem siłowym, niejednokrotne liczymy na szybkie i imponujące efekty. Z tego też względu ćwiczymy bardzo intensywnie, sięgając po możliwie największe obciążenie. Bo przecież wydawać, by się mogło, że ten tryb ćwiczeń stanowi jedyną gwarancję uzyskania zadowalających efektów. Zdaniem specjalistów, takie postępowanie jest błędne i może przynieść nam zdecydowanie więcej szkody niż pożytku.
Trening, który zwiększy produkcję hormonu wzrostu
Badania naukowe dowiodły, że najskuteczniejszą formą treningu siłowego jest zastosowanie dużej ilości powróżeń przy jednoczesnym wykorzystaniu umiarkowanego obciążenia. Unikajmy ciężaru przekraczającego sześćdziesiąt pięć procent ciężarku maksymalnego (CM). Każde ćwiczenie wykonujmy w trzech lub czterech seriach, przy czym każda z nich powinna liczyć od dwunastu do piętnastu powtórzeń.
Ogromne znaczenie mają również przerwy oddzielające poszczególne serie ćwiczeń. Nie powinny one trwać dłużej niż minutę. Optymalny czas trwania odpoczynku wynosi trzydzieści sekund. Pamiętajmy, że uzyskanie obranego przez nas celu, wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Trenujmy zatem wytrwale i regularnie – nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu. Stosując się do tych zaleceń, pobudzimy produkcję somatotropiny, a tym samym wspomożemy i w miarę możliwości przyśpieszymy wzrost tkanki mięśniowej.
Nie zapominajmy o właściwej diecie oraz regeneracji
Niezbędnym elementem treningu pobudzającego produkcję GH, jest także czas poświęcony na odżywienie oraz regenerację naszego organizmu. Kluczowym składnikiem naszej diety powinno być oczywiście białko, które stanowi podstawowy budulec tkanki mięśniowej. W dostarczeniu codziennej porcji wspomnianego składnika mogą pomóc nam wysokiej jakości odżywki białkowe.
W naszej diecie nie powinno zabraknąć również stanowiących źródło energii węglowodanów oraz niezwykle cennych witamin i minerałów. Aby nasze mięśnie miały możliwość wzrostu, zadbajmy także o odpoczynek oraz niezbędną dawkę snu. Należy podkreślić, że to właśnie podczas odpoczynku następuje upragniony przyrost tkanki mięśniowej.