Wszystkim nam marzy się smukła, wysportowana sylwetka (chyba, że już jesteście jej szczęśliwymi posiadaczami). Co zrobić, aby osiągnąć swój cel? Pójść za obecnymi trendami i zacząć biegać! Ale co jeśli na samą myśl o joggingu dopadają nas mdłości? Albo, gdy nasza kondycja jest na tyle słaba, że po stu metrach mamy wrażenie, że śmierć jest już blisko? W takim wypadku warto odrobinę zwolnić i wypróbować slow jogging!
Czym jest slow jogging?
Slow jogging to nic innego jak wolny bieg (a raczej bardzo wolny). Podczas uprawiania tego sportu nasze tempo powinno przypominać to osiągane przez osoby spacerujące. Pomysł na taki rodzaj aktywności powstał w Japonii. Jego autorem jest profesor Hiroaki Tanaka.
Zdaniem profesora - slow jogging umożliwia spalenie dwukrotnie większej liczby kalorii niż w przypadku pokonania tego samego dystansu spacerując dokładnie w tym samym tempie. Trudno w to uwierzyć, prawda? Nie ma się więc co dziwić, że ta teoria nie spotkała się początkowo z aprobatą. Jednak, gdy w 1995 roku potwierdziło ją Amerykańskie Towarzystwo Medycy Sportowej – zyskała na popularności.
Zalety wolnego biegu
Tak jak wspomniałam wyżej – slow jogging pozwala spalić zdecydowanie większą liczbę kalorii niż zwykły spacer, nie będąc przy tym bardziej męczącą formą wysiłku. Co za tym idzie, taki trening jest wyzwaniem osiągalnym również dla osób pozbawionych dobrej kondycji fizycznej i tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem.
Co więcej wolne tempo umożliwia pełne skoncentrowanie się na technice samego biegu. Podczas uprawiania slow joggingu mamy czas, by zastanowić się nie tylko nad prawidłowym ułożeniem stóp, ale i całego ciała. Gdy opracujemy już odpowiedni styl i sposób aktywności (oraz wypracujemy kondycję) będzie nam łatwiej przejść do standardowego, bardziej dynamicznego biegu.
Popracuj nad kondycją psychiczną!
Slow jogging to nie tylko poprawa kondycji fizycznej - opisywany przeze mnie sport wpływa również pozytywnie na kondycję umysłową! Sprawność oraz efektywność naszego mózgu zależna jest między innymi od liczby znajdujących się w nim szarych komórek, o której decyduje nasz tryb życia.
Aktywność fizyczna poprawia naszą koncentrację oraz szybkość reakcji. Ponadto uprawianie sportu zapewnia nam dobry nastrój i motywuje do działania. Dlatego warto biegać – nawet powoli :)