Do skoku ze spadochronem wcale nie potrzeba żadnego wcześniejszego przygotowania, szkoleń, badań lekarskich czy też świetnej kondycji. Wystarczy tylko skorzystać ze skoków tandemowych, które dzisiaj są coraz bardziej popularne. Na czym polega skok spadochronowy w tandemie?
Skoki tandemowe to kapitalny pomysł dla każdego, kto chce skoczyć ze spadochronem, ale jednocześnie nie chce przeznaczać swojego czasu oraz pieniędzy na szkolenia spadochronowe. W tandemie skacze się z instruktorem spadochroniarstwa – osobą z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Pasażer jest wtedy spięty z tandem pilotem, czyli z instruktorem specjalną uprzężą, dlatego też samemu nie trzeba zajmować się skomplikowanymi kwestiami technicznymi. Skoki w tandemie są również bardzo bezpieczne – oprócz uprzęży stosuje się do nich również specjalne spadochrony tandemowe z automatami.
Jak wygląda skok w tandemie?
Skoki spadochronowe w tandemie odbywają się po przejściu krótkiego przeszkolenia – podczas niego uczestnik otrzymuje podstawowe informacje o przebiegu wydarzenia oraz wskazówki, jak należy się zachować.
Wyskok następuje z wysokości 3000 lub 4000 metrów z lecącego samolotu. Wysokość skoku jest tutaj kluczowa dla czasu swobodnego spadania, którym określa się czas od wyskoku aż do otwarcia spadochronu. To wtedy uczestnicy spadają w kierunku ziemi z ogromną prędkością dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę, dlatego jest to jedyne tego rodzaju doznanie. W przypadku skoku z 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów to średnio minuta.
Po osiągnięciu właściwego pułapu instruktor otwiera spadochron i następuje kilkuminutowe opadanie już bez tak dużej adrenaliny aż do miękkiego lądowania na trawiastym lądowisku – nie trzeba obawiać się w związku z tym o kontuzje.
Szkolenie AFF – gdy skoki to twój żywioł
Jeżeli okaże się, że skoki spadochronowe naprawdę przypadły ci do gustu, możesz również skorzystać ze szkoleń, aby zacząć skakać bez uprzęży. Najlepszym rozwiązaniem będą wtedy szkolenia AFF, czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania od angielskiego Accelerated FreeFall. Dzięki AFF można otrzymać odpowiednie przygotowanie nawet w ciągu weekendu. Szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, podczas których uczeń otrzymuje kompleksową wiedzę i skacze ze spadochronem.
Po zakończonym szkolenia AFF skoczek może wykonywać już skoki samodzielnie, niemniej nadal ma status ucznia-skoczna, dlatego też za jego bezpieczeństwo odpowiada nadzorujący go instruktor. Skoki bez jego asysty można odbywać po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji albo też innego dokumentu potwierdzającego uznanie licencji zagranicznej.
Gdzie skakać w tandemie?
Dzisiaj skoki tandemowe i dodatkowo szkolenia AFF organizowane są w wielu ośrodkach, których adresy można błyskawicznie znaleźć przez internet, a następnie od razu wykonać rezerwację on-line.
Na skoki w tandemie i szkolenia AFF, także weekendowe, zaprasza Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive”, którego siedziba znajduje się na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Ośrodek organizuje skoki również w Przasnyszu, Gliwicach i w Pruszczu Gdańskim.