Osoby w podeszłym wieku rzadko decydują się na regularne ćwiczenia. To duży błąd! Aktywność fizyczna powinna stanowić istotny element życia każdego seniora. Regularny wysiłek jest w stanie uchronić nas przed utratą sprawności, a tym samym wpłynąć na komfort naszego codziennego funkcjonowania.
Kapryśna i nieprzyjemna pogoda panująca w okresie jesienno-zimowym nie motywuje nas do aktywności na otwartej przestrzeni. Warunki atmosferyczne są w stanie skutecznie zniechęcić nawet tych z nas, którzy cieszą się młodym wiekiem i nienaganną kondycją. Nie dziwi zatem fakt, że osoby starsze rezygnują w tym okresie z dłuższych spacerów, ograniczając tym samym swoją aktywność do koniecznego minimum. Na szczęście zachowanie dobrej kondycji nie wymaga od nas długiego kontaktu z niską temperaturą. Niezależnie od naszego wieku, świetnym rozwiązaniem okaże się wizyta na siłowni. Jeśli należymy do grupy osób starszych, powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów naszego treningu.
Zwolnijmy tempo
Wysiłek fizyczny jest sprzymierzeńcem każdego seniora. Oczywiście pod warunkiem, że jego stan zdrowia nie stanowi ku temu żadnych przeciwwskazań. Dlatego, zanim wybierzemy się na siłownię, skonsultujmy się z lekarzem, w celu wykluczenia wszelkich zagrożeń wynikających ze zwiększenia aktywności.
Osoby starsze powinny mieć na uwadze swój wiek i wynikające z niego zagrożenia, dlatego nie forsujmy się zbyt mocno. Dbajmy o zachowanie właściwego sposobu oddychania oraz na bieżąco monitorujmy pracę naszego serca. Jeśli podczas ćwiczeń zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie przerwijmy trening, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, skonsultujemy się ze specjalistą.
Nie obawiaj się zakwasów
Ból mięśni pojawiający się dzień po treningu jest naturalną reakcją naszego organizmu. Tak zwane zakwasy mogą stać się powodem pewnego dyskomfortu u osób w podeszłym wieku. Pamiętajmy o tym, że wspomniany ból mija stosunkowo szybko, a z każdym kolejnym treningiem staje się mniej dokuczliwy. Gdy wzmocnimy nasze mięśnie, a tym samym przyzwyczaimy organizm do wysiłku, będziemy mogli cieszyć się ćwiczeniami bez nieprzyjemnych konsekwencji.
Należy jednak podkreślić, że intensywny ból towarzyszący nam już w takcie treningu może świadczyć o zastosowaniu zbyt dużego obciążenia. Mając na uwadze nasz zaawansowany wiek, spróbujmy ograniczyć wyzwania, które przed sobą postawiliśmy. Bądźmy rozważni i stosujmy się do zasady – więcej nie zawsze znaczy lepiej. Postawmy na jakość i dokładność wykonywanych ćwiczeń oraz na systematyczność naszych treningów.