Przewlekłe poczucie głodu, osłabienie i rozdrażnienie – uczucia świetnie znane każdemu, kto choć raz zdecydował się na zastosowanie jednej z modnych diet odchudzających. Co prawda drastyczne ograniczenie kaloryczności spożywanych posiłków pozwala nam zrzucić kilka kilogramów balastu. Należy jednak mieć świadomość, że w dużej mierze jest to znajdująca się w naszym organizmie woda, a nie tłuszcz, którego chcieliśmy się pozbyć.
Monotonne i drastyczne diety mogą spowodować utratę nadprogramowych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Niestety zazwyczaj tuż po ich zakończeniu zauważamy, że nasza waga w ekspresowym tempie powraca do pierwotnego stanu. Dlaczego tak się dzieje? Czy jesteśmy w stanie uniknąć efektu jojo? Przed nami kilka porad, które pozwolą nam raz na zawsze uporać się z nadwagą.
Nieskuteczne diety cud
Naturalne jest, że kiedy każdy z nas chciałby jak najszybciej móc cieszyć się nową, zgrabną sylwetką. Brak cierpliwości oraz wytrwałości to główne przyczyny ogromnej popularności tak zwanych diet cud. Osoby podające się za specjalistów z dziedziny odchudzania proponują nam nie tylko niskokaloryczne, monotonne menu, ale niekiedy także głodówki. Nie mogąc doczekać się efektów "zaciskamy zęby" i decydujemy się na podjęcie ryzykownych kroków.
Warto jednak zauważyć, że wszelkie dietetyczne nowości znikają z piedestału równie szybko, jak się na nim pojawiają. Dlaczego? Ponieważ efekt jojo po ich zakończeniu jest niemal gwarantowany! Co więcej, stosowane przez nas ograniczenia żywieniowe mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także samopoczucie.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Pamiętajmy o tym, że ludzki organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować jedynie wtedy, gdy zostają mu dostarczone wszystkie niezbędne składniki odżywcze. To oznacza, że jedynie zrównoważone menu, bogate w witaminy i minerały, będzie w stanie zapewnić nam dobrą formę – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Z tego też względu zmniejszenie masy ciała musi wiązać się ze zmianą trybu prowadzonego przez nas życia.
Kluczem do efektywnego odchudzania jest oczywiście właściwie skomponowana dieta. Wybierajmy wartościowe, nieprzetworzone produkty. Zrezygnujmy z wysokokalorycznych przekąsek, garmażeryjnych przysmaków oraz dań typu fast food. Rozłóżmy dzienną dawkę kalorii na cztery lub pięć mniejszych posiłków, które będziemy spożywać o ustalonych porach.
Nie zapominajmy o aktywności fizycznej
Niestety sama dieta to zbyt mało. Pełen sukces osiągniemy jedynie wtedy, gdy połączymy ją z aktywnością fizyczną. Regularne treningi wymodelują nasze ciało, a także wzmocnią często zaniedbywane przez nas mięśnie. Ponadto dobra kondycja fizyczna to również sprawnie funkcjonujący metabolizm, co w tym przypadku oznacza mniejsze prawdopodobieństwo powrotu do zbyt wysokiej wagi.
Jak często i jak długo powinniśmy trenować? Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualną. Istotne jest to, aby dopasować rodzaj i intensywność ćwiczeń do możliwości naszego organizmu. Jeśli nasza sprawność fizyczna pozostawia wiele do życzenia, na samym początku ograniczmy się do długich spacerów. Wraz ze wzrostem formy, będziemy mogli pozwolić sobie na wdrożenie dodatkowych, bardziej wymagających aktywności. W przypadku problemów z nadmiernym obciążeniem stawów świetnie sprawdzi się pływanie. Ta dyscyplina sportu jest nie tylko bezpieczna dla naszego zdrowia, ale również pozwala spalić imponującą liczbę kalorii.