Cechą większości z nas jest brak cierpliwości. Nic dziwnego - w końcu żyjemy w ciągłym biegu, a otaczająca nas rzeczywistość wciąż przekonuje, że każda minuta jest na wagę złota. Dlatego planując swój trening również nie chcemy tracić czasu, przez co często „zapominamy” o jego istotnym elemencie jakim jest rozgrzewka.
Rozruszaj wszystkie swoje mięśnie
Jeżeli jesteście początkującymi „sportowcami” – możecie nie zdawać sobie sprawy z tego jak ważne jest przygotowanie ciała do późniejszych, intensywniejszych ćwiczeń.
Warto wiedzieć, że brak odpowiedniego rozgrzania i rozciągnięcia mięśni może skutkować bolesnymi i kłopotliwymi kontuzjami. Natomiast długa rekonwalescencja (zwłaszcza, gdy jesteśmy jeszcze nowicjuszami) prawdopodobnie skutecznie zniechęci nas do dalszych sportowych poczynań.
Przygotuj się - uzyskasz lepsze efekty!
Jednak rozgrzewka ma właściwości nie tylko „ochronne”. Jest ona również czynnikiem wpływającym na efektywność naszych ćwiczeń. Odpowiednio przeprowadzona zwiększy znacznie zakres naszych ruchów.
Jeśli nie dowierzacie – spróbujcie zrobić chociażby prosty skłon do podłogi przed oraz zaraz po rozgrzewce? Mogę się założyć, że zauważycie efekt w postaci równicy jego głębokości (w niektórych przypadkach także - poziomu bólu w plecach, lub pod kolanami).
Rozgrzej swoje serce
Rozgrzewka, przyśpieszając nasze tętno, wpływa równocześnie na pracę najważniejszego z organów, czyli serca. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałam o istotności wysokości pulsu podczas treningu – zachęcam do lektury.
Ponadto wstępne ćwiczenia „rozciągają” nasze płuca, tym samym zwiększając ich objętość. Innymi słowy – pozbywamy się uczucia nieuchronnej śmieci z powodu uduszenia.
Cechy dobrej rozgrzewki
Ok, wiecie już (przynajmniej taką mam nadzieję) dlaczego warto się rozgrzewać. Przyszedł zatem czas na kolejne, ostatnie już pytanie. Jak powinien wyglądać odpowiedni wstęp do ćwiczeń? Nie zamierzam rozpisywać Wam planu treningowego, jednak chciałabym, abyście zwrócili uwagę na kilka kwestii.
Przede wszystkim – zaangażujcie całe swoje ciało. Możecie zacząć od głowy i stopniowo angażować kolejne (niższe) partie ciała. Wypróbujcie ćwiczenia na świeżym powietrzu lub z wykorzystaniem maty. Ponadto pamiętajcie, że zadaniem rozgrzewki nie jest całkowite wyczerpanie zapasów Waszej energii. Nie oznacza to jednak, że nie możecie się odrobinę zmęczyć (jest to nawet wskazane).