Wysportowana sylwetka o rozbudowanej i wyraźnie zaznaczonej muskulaturze to cel większości mężczyzn regularnie odwiedzających siłownię. Co ciekawe, o takiej figurze marzy również coraz większe grono kobiet. Niestety zdarza się, że pomimo intensywnych ćwiczeń nasze ciało nie zmienia się zgodnie z oczekiwaniami. W takim przypadku jedną z przyczyn może być niewłaściwie skomponowana dieta. Warto podkreślić, że przyrost masy mięśniowej zależy nie tylko od częstotliwości i formy treningów. Równie ważną rolę odgrywa sposób, w jaki się odżywiamy.
To jak wygląda nasze menu, powinno być w dużej mierze uzależnione od prowadzonego przez nas trybu życia. Istotne znaczenie odgrywa nie tylko wielkość spożywanych przez nas posiłków, ale także ich wartość odżywcza. Jeśli należymy do grona osób aktywnych fizycznie, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej, powinniśmy uwzględnić w swojej diecie miejsce na kilka dodatkowych pozycji. Po jakie produkty warto sięgać? Tego dowiemy się w dalszej części artykułu.
Jajecznica, sadzone, a może omlet?
Kurze jaja to niezastąpione źródło wysokiej jakości białka. Nie zapominajmy o tym, że to właśnie ten składnik odżywczy stanowi podstawowy budulec naszych mięśni. Jajka, a dokładniej ich żółtko to również skarbnica witamin z grupy B, a także witaminy E, K oraz A. Znajdziemy w nim również znaczącą ilość kwasu foliowego i ryboflawiny.
Dzięki swoim cennym składnikom kurze jaja pozytywnie wpływają na nasz metabolizm, a tym samym przyśpieszają proces spalania tkanki tłuszczowej.
Orzechy i migdały
Podjadanie pomiędzy posiłkami to problem, który dotyczy większości z nas. Niekiedy nasze nawyki są tak silne, że sięgamy po pyszne przekąski nie będąc tego świadomi. Na szczęście regularne treningi umożliwiają nam spożycie zdecydowanie większej dawki kalorii bez ponoszenia przykrych konsekwencji. Nie oznacza to jednak, że możemy bez obaw sięgać po słodycze i przepełnione solą oraz konserwantami, wysokoprzetworzone smakołyki.
W roli przekąski świetnie sprawdzą się natomiast orzechy, a także migdały (które wbrew pozorom orzechami nie są). Oprócz zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają one dużą ilość niezbędnego w diecie sportowców białka.
Co powiesz na słodkie ziemniaczki?
Jeśli nie mieliśmy jeszcze okazji zasmakować w batatach, powinniśmy jak najszybciej to zmienić. Te słodkie ziemniaczki stanowią idealne źródło błonnika. Ponadto znajdziemy w nich sporą dawkę potasu, ryboflawiny, tiaminy, niacyny i kwasu foliowego. Bataty to także węglowodany złożone, które wspomogą potreningowy proces regeneracji organizmu.