Pływanie w basenie nie tylko pozytywnie wpływa na naszą kondycję oraz figurę, to także jeden z najbardziej relaksujących sportów. Co więcej aktywność w wodzie świetnie sprawdza się jako jedna z form rehabilitacji. Pływanie nie obciąża również stawów i kompleksowo wzmacnia większość naszych mięśni. Czy opisywany przeze mnie sport jest zatem pozbawiony minusów? Niestety nie. Jednym z nich jest konieczność korzystania z czepka kąpielowego, który potrafi być prawdziwą zmorą (zwłaszcza dla posiadaczy długich włosów). Warto się zastanowić jak dobrać właściwy, a tym samym najmniej uciążliwy model.
Czepki wykonane z poliestru lub lycry
Dużą popularnością cieszą się obecnie czepki wykonane z poliestru, lycry, bądź mieszanki obu tych tkanin. Jego podstawową zaletą jest wygoda użytkowania. Tego typu czepki nie sprawiają trudności przy zakładaniu, a także nie szarpią splątanych włosów, dzięki czemu możemy pozbędziemy się problemu ich wyrywania.
Niestety materiałowy czepek ma również wady. Przede wszystkim nie chroni kosmyków oraz skóry głowy przed negatywnym wpływem chloru. Mimo, iż włosy nie będą skazane na „szarpanie” to ich struktura zostanie naruszona, a tym samym staną się osłabione, wysuszone i nieprzyjemne w dotyku. Z tego też względu odradzam ten rodzaj czepków posiadaczom bujnej, zadbanej czupryny oraz osobom borykającym się z łupieżem lub nadwrażliwością skóry głowy.
Gumowy czepek pływacki
Aby ochronić swoje cenne kosmyki przed szkodliwym działaniem wspomnianego już chloru jesteśmy zmuszeni sięgnąć po czepek o gumowej strukturze. Tworzywa z których są produkowane te pływackie akcesoria to lateks oraz silikon. Jak powszechnie wiadomo materiały te nie przepuszczają wody, dzięki czemu zawarty w niej szkodliwy składnik nie ma styczności z naszymi włosami oraz skórą głowy.
Niestety także i to rozwiązanie nie jest idealne. Proces zakładania gumowego czepka nie należy do przyjemnych czynności. Uczucie naciągniętej skóry to typowy efekt uboczny jego użytkowania. W przypadku długowłosych Pań problematyczną może okazać się również próba ukrycia wszystkich kosmyków pod czepkiem. Dlatego wybierając ten typ ochrony powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozciągliwość i grubość materiału.
Nie tylko ochrona
Coraz to większa konkurencja jest przyczyną dla której producenci pływackich akcesoriów (w również czepków) prześcigają się w nowych, ciekawych pomysłach. Nie powinno nas zatem dziwić, że na rynku są dostępne czepki, które nie tylko chronią nasze włosy, ale również masują skórę głowy. Taki zabieg ma uprzyjemnić nam pobyt na basenie oraz poprawić nasze krążenie, które ma zasadniczy wpływ na kondycję kosmyków.
Jaki jest koszt czepka? Ceny są niezwykle zróżnicowane. To od nas zależy czy wydamy na niego kilka, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Jeśli jesteście częstymi bywalcami basenów warto zainwestować w droższy, jednak lepszy jakościowo czepek.