Sportowcy coraz chętniej sięgają po suplementy diety, których producenci niejednokrotnie obiecują nam ekstremalnie szybkie i zachwycające efekty. Jednak zanim pełni nadziei zdecydujemy się na zakup kolejnej odżywki, zastanówmy się, czy proponowany nam środek w rzeczywistości jest w stanie przybliżyć nas do upragnionych rezultatów.
Pogoń za niedoścignioną perfekcją mobilizuje nas do sięgania po rozwiązania, które pomimo imponującej formy promocji, nie zawsze mają pozytywny wpływ na wygląd naszej sylwetki. Co gorsza regularne przyjmowanie nieodpowiednio dobranych suplementów może przyczynić się do zbędnego obciążenia naszego organizmu, a tym samym pogorszenia stanu naszego zdrowia. Czy w takim razie powinniśmy czym prędzej zrezygnować ze wszystkich przyjmowanych przez nas odżywek? Zdecydowanie nie! Należy podkreślić, że przemyślana i rozsądna suplementacja może znacząco przybliżyć nas do pożądanego celu, jakim jest wymarzona budowa ciała. Jednak, aby było to możliwe, musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Ustalmy cel suplementacji
Zanim sięgniemy po różnego rodzaju odżywki, musimy zastanowić się nad celem, który chcemy osiągnąć. To właśnie od niego w dużej mierze zależeć będzie późniejszy dobór suplementacji oraz dawki konkretnych specyfików. Nie trudno się domyślić, że suplementy zalecane osobom pragnącym pozbyć się zbędnych kilogramów, będą znacząco różnić się od tych polecanych sportowcom, marzącym o zwiększeniu masy mięśniowej.
Jeśli należymy do grona osób dążących do redukcji tkanki tłuszczowej, skupmy się na suplementach, których składzie znajdziemy między innymi kofeinę, kapsaicynę, czy też sprzężony kwas linolowy zwany potocznie CLA. W przypadku, gdy zależy nam na rozbudowie naszej muskulatury, postawmy na wysokiej jakości odżywkę białkową. Zadbajmy o to, aby wybrany przez nas preparat charakteryzował się wysoką wchłanialnością pożądanego składnika. Dobrym pomysłem, okaże się także zakup aminokwasów BCAA, które po zakończonym treningu, skutecznie mobilizują nasz organizm do efektywnej regeneracji.
Dostosujmy suplementację do planu żywienia
Suplementy (nawet te z tak zwanej górnej półki) nie są w stanie zastąpić nam wartości odżywczych, które przyjmujemy wraz z pożywieniem. Z tego też względu, należy mieć na uwadze, że wszelkie odżywki powinny stanowić jedynie uzupełnienie pełnowartościowej diety, nie zaś jej podstawę. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup zestawu suplementów, powinniśmy zadbać o odpowiedni plan żywieniowy.
Podczas układania diety niezbędne okaże się między innymi ustalenie wartości takich jak całkowite zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu oraz ustalenie korzystnego bilansu pomiędzy ilością spożywanych węglowodanów, białka i tłuszczy. Jeśli samodzielne przygotowanie jadłospisu stanowi dla nas trudność, skorzystajmy z porady doświadczonego dietetyka, bądź wykwalifikowanego w dziedzinie żywienia trenera personalnego.
Przestrzegajmy zalecanych dawek
Chęć ujrzenia ekspresowych efektów, niejednokrotnie składnia nas do stopniowego zwiększania dawki danego specyfiku. Niestety przekroczenie zalecanej dawki suplementu nie wiąże się ze zwiększeniem korzyści płynących z jego przyjmowania. Co gorsza, takie nierozsądne postępowanie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych i często niebezpiecznych dla naszego organizmu efektów ubocznych.