Regularna aktywność fizyczna to jeden kluczowych elementów zdrowego trybu życia. Niestety niejednokrotnie pomimo intensywnych, a niekiedy wręcz morderczych ćwiczeń, nie zauważamy zadowalających efektów. Co sprawia, że nie możemy w pełni cieszyć się oczekiwanymi rezultatami? Przyczyną najprawdopodobniej są pewne, pozornie błahe zaniedbania, które w rzeczywistości odgrywają ogromną rolę w kwestii efektywności naszej aktywności fizycznej.
Właściwie przeprowadzony trening powinien składać się z kilku elementów. Ogromne znaczenie odgrywa między innymi odpowiednio zbilansowana dieta, krótka rozgrzewka, rozciąganie po zakończonych ćwiczeniach oraz systematyczne nawadnianie organizmu. Pragnąć osiągać wymarzone rezultaty, należy pamiętać, że bagatelizacja, a tym samym pominięcie choć jednego z wymienionych etapów może znacząco obniżyć skuteczność naszych zmagań.
Zbilansowana dieta
Niezależnie od tego, jakie są nasze oczekiwania względem treningu, powinniśmy być świadomi konieczności odpowiedniego dostosowania naszego menu do rodzaju i intensywności treningów. Ogromne znaczenie ma nie tylko kaloryczność przygotowywanych, czy też wybieranych przez nas potraw. Istotna jest również ich jakość oraz wartościowość odżywcza, czyli zależność pomiędzy ilością białka, węglowodanów i tłuszczy. Nie zapominajmy także o potrzebach naszego organizmu, związanych z dostarczeniem mu niezbędnej ilości cennych witamin i minerałów.
Podstawą naszego sukcesu jest także częstotliwość spożywanych przez nas posiłków. Zdaniem specjalistów, powinniśmy sięgać po wartościowe dania pięć razy dziennie. Obfitość poszczególnych posiłków musi być uzależniona od dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu oraz przewidywanej dawki wysiłku fizycznego. Jeśli samodzielna kompozycja diety sprawia nam trudność, skorzystajmy z usług zaufanego dietetyka.
Rozgrzewka
Kolejnym niezwykle ważnym elementem skutecznego treningu jest rozgrzewka. To właśnie ona pozwala nam właściwie przygotować się do dalszych, bardziej wymagających ćwiczeń. Rezygnacja ze wspomnianego etapu wiąże się z podwyższanym ryzykiem wystąpienia ewentualnych urazów oraz bolesnych kontuzji, które mogą zmusić nas do zaprzestania aktywności przez dłuższy okres. Nie zapominajmy o tym, że proces rozgrzewania mięśni i stawów powinien trwać co najmniej dziesięć minut. W tym czasie warto kompleksowo zadbać o przygotowanie do aktywności całego naszego ciała.
Rozciąganie po treningu
Istotne jest nie tylko rozgrzanie naszego ciała poprzedzające kluczową aktywność. Chcąc zauważyć wymierne efekty ćwiczeń, musimy pamiętać także o odpowiednim zakończeniu treningu. Z tego też względu, każdy intensywny wysiłek powinien zostać zwieńczony kilkoma ćwiczeniami rozciągającymi. Rozciągając nasze zmęczone mięśnie, skupmy się przede wszystkim na tych partiach ciała, na które kładliśmy nacisk podczas wysiłku. Dobrym pomysłem okaże się także skorzystanie rollera, czyli wałka do automasażu.
Nawadnianie organizmu
W zapewnieniu naszemu organizmowi pełnej wydajności, pomoże nam również dbałość o jego odpowiednie nawodnienie. Dlatego, wybierając się na trening, powinniśmy zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej. Po wspomniany, pozbawiony kalorii napój, należy sięgać nie tylko w czasie aktywności. Częste sięganie po zmineralizowaną wodę to świetny nawyk, który pomoże nam przyśpieszyć procesy metaboliczne, mające miejsce w naszym organizmie i pozwoli nam uniknąć groźnego w skutkach odwodnienia.