Joga zdobywa rzesze fanów na całym świecie. Coraz więcej osób zaczyna ćwiczyć jogę, czyli trening ciała oraz ducha, oparty na filozofii indyjskiej. To rodzaj ćwiczeń fizycznych, w dużej mierze rozciągających, a jednocześnie medytacja. Zobacz, jak zacząć ćwiczyć jogę i dlaczego warto zrobić pierwszy trening już dziś!
Dlaczego wybrać właśnie jogę?
Dobroczynnych efektów jogi jest co najmniej kilkadziesiąt. To pewnie dlatego ta metoda ćwiczeń ma aż tylu fanów w krajach zachodnich, jak i na wschodzie kuli ziemskiej, skąd pochodzi. Przede wszystkim joga pozwala zyskać harmonię i równowagę w wielu aspektach życia – od tych fizycznych po mentalne. Dobrze przygotowane ćwiczenia wzmacniają wszelkie układy w ciele człowieka, czyli układ kostny, krwionośny, nerwowy, trawienny, wydalniczy, moczowy i oddechowy. Dzięki niej wszystko może działać bez zarzutu i wystarczy jedynie 30 minut kilka razy w tygodniu, by poczuć jej wspaniałą moc. Możemy poczuć się jednocześnie zrelaksowani, odprężeni i pełni energii.
Joga jest doskonałym wyborem, jeżeli zależy nam na redukcji stresu dnia codziennego, zarówno w pracy, jak i życiu rodzinnym. Dzięki temu łatwiej jest nam opanować skrajne emocje, znaleźć dobre strony życia nawet w bardzo trudnych i wymagających sytuacjach. Z czasem joga może okazać się naszym stylem życia, co prowadzi do zgody na ciekawe i spełnione życie. Wiele osób, zaczynających od ćwiczenia jogi dla relaksu, całkowicie zmieniło swoje życie. Stali się mniej zestresowani, bliżsi naturze i swoim potrzebom. Jogini żyją bardziej świadomie, zwracają uwagę na jakość codzienności, a także na odpowiednie jedzenie, które jest po prostu zdrowsze niż pizza z mrożonki czy fast food jedzony w biegu. Taka zmiana naprawdę działa!
Dodatkowo dzięki jodze można zauważyć w swoim organizmie pozytywne zmiany. To przede wszystkim znacząca poprawa trawienia i przyspieszenie przemiany materii. Z pewnością, ćwicząc jogę, oczyścisz swój organizm z toksyn poprzez odpowiednie rozciągniecie i pobudzenie uśpionych do tej pory mięśni. Joga również pomaga zredukować ból, towarzyszący poważnym chorobom – nawet tym nowotworowym. Wiele badań wskazuje ponadto, iż regularne ćwiczenie jogi bardzo wspiera leczenie dużej liczby chorób (szczególnie tych autoimmunologicznych) oraz pozwala dłużej zachować ciało w zdrowiu. Nawet u osób starszych. Joga rozciąga mięśnie, wydłuża organizm, a to bardzo pozytywnie wpływa na postawę ciała i kręgosłupa. Częste praktykowanie odpowiednich asan spowoduje, że już więcej nie będziemy narzekać na bóle kręgosłupa, ramion czy ucisk nadgarstków. Dlaczego? Ćwiczenia jogi zmieniają ciało w bardziej rozciągnięte, elastyczne, a jednocześnie odprężają mięśnie i kości. Znacząco poprawia się nasza sprawność fizyczna, wytrzymałość oraz wydolność. Wiele z tego zawdzięczamy regularnym ćwiczeniom oddechu, które są niezbędnym elementem jogi. Joga odchudza, co powinno ucieszyć wszystkie osoby marzące o szczuplejszej i bardziej jędrnej sylwetce.
Wśród innych zalet jogi warto wymieniać także chociażby to, że jest niezwykle prosta i uniwersalna. Każdy znajdzie jakieś ćwiczenia dla siebie, zgodne z potrzebami i możliwościami. A przy okazji poznajemy swoje ciało, jego ograniczenia, które w trakcie ćwiczeń udaje się nam pokonać. Jogę można ćwiczyć wszędzie – w domu, na działce, na siłowni, a nawet w pracy, jeśli mamy taką możliwość i trochę wolnego miejsca. Z pewnością świetnym pomysłem jest także praktykowanie jogi na łonie natury w czasie wakacji czy urlopu. Pozwoli to nam odprężyć się jeszcze bardziej! Nie potrzebujemy praktycznie żadnych nakładów finansowych, by zacząć swoją przygodę z jogą. Możemy zacząć ćwiczyć na zwykłej karimacie w domowym dresie, a z czasem pewnie będziemy chcieli wyposażyć się w bardziej wygodną matę do jogi, odpowiednie stroje, wykonane z miękkich i rozciągliwych materiałów. Na plus działa także joga, jeśli chodzi o naszą odporność. Poprawiamy nie tylko swoją kondycję i wydolność, ale także zdolność do ochrony przed wirusami, zakażeniami czy infekcjami.
Joga to również wielka satysfakcja z osiąganych wyników treningów. Wpłynie pozytywnie na nasz organizm i samopoczucie, zmieni nasze życia z dnia na dzień na lepsze, pełniejsze refleksji i jakości. Chyba warto spróbować?
Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Pierwsze kroki z jogą mogą być samą przyjemnością. Jeśli będziemy stosować się do kilku zasad i pilnować, by dokładnie i zgodnie ze sztuką wykonywać ćwiczenia. Chodzi o to, aby sobie przy okazji nie zaszkodzić i nie spowodować żadnych kontuzji. Dobrze też, jak w przypadku każdego rodzaju treningu, zaplanować działanie – zacząć od krótkich treningów, nawet takich, które trwają do 15 minut, by potem przejść do bardziej zaawansowanych i dłuższych medytacji.
Ćwiczenia jogi mają różnorodne stopnie trudności i, co oczywiste, na początek warto zacząć od tych najłatwiejszych. Pozwoli to przygotować nasze ciało na trudniejsze i bardziej wymagające asany. Wśród asan, jakie powinny spróbować osoby początkujące, są przede wszystkim: tadasana (pozycja do góry), adho mukha svanasana (pies z głową w dół), adha mukha (pies z głową w górę), balasana (pozycja dziecka), savasana (pozycja zmarłego), chatushpadasana (pół-mostek), ustrasana (pozycja wielbłąda) oraz svastikasana (siad skrzyżny ze skrętem). Trzeba pamiętać, że joga to wsłuchiwanie się we własne wnętrze i potrzeby swego ciała. Dlatego jeśli czujemy, że nie damy rady zrobić jakiejś asany, czujemy duży ból, trzeba odpuścić. Dopiero po kolejnych treningach, będziemy wystarczająco rozciągnięci, by sięgnąć po bardziej wymagające i skomplikowane asany. Ważne przy każdych ćwiczeniach, poza odwzorowaniem konkretnych asan, są jeszcze dwa elementy: synchronizacja oddechu i koncentracja umysłu. W końcu joga to nie tylko figury i ćwiczenia fizyczne. Trzeba panować nad swoim oddechem, skupiać się na danej chwili, a także uwolnić swoje myślenie i dać odpocząć umysłowi. Po kilku tygodniach z pewnością zauważysz dużą różnicę jakościową w swoim życiu. I znów, nie chodzi tylko o pozytywne zmiany w ciele, większą wydolność, brak bólu kręgosłupa czy bardziej smuklejszą talię. Zaczniesz doceniać swoją sytuację, czuć wdzięczność za to, co masz oraz łatwiej będzie Ci znaleźć spokój i relaks, kiedy uwolnisz umysł od stresu i codziennych napięć.
Już ćwiczysz jogę? To może Ci się przydać!
Jeśli zakładasz, że Twoja przygoda z jogą nie skończy się po kilku ćwiczeniach, warto zainwestować w odpowiedni strój oraz matę. Dzięki macie łatwiej będzie wykonywać asany i znacznie trudniej będzie nabawić się jakiejś kontuzji – mata amortyzuje wstrząsy i zapobiega ślizganiu. Ważny jest też odpowiedni strój, który przede wszystkim powinien być obcisły. Dlaczego to takie istotne? Pozycje asan są bardzo zróżnicowane, czasem głowa jest w dole, więc lepiej żeby nie przyduszała nas koszulka spadająca na czoło. Wszelkie wystające elementy też mogą przeszkadzać. Dobrze jest ćwiczyć w wąskich leginsach, obcisłej koszulce i na boso (ewentualnie można wykorzystać skarpetki antypoślizgowe). Panie docenią z pewnością wygodne biustonosze sportowe. Związujemy włosy, a w trakcie ćwiczeń nie pijemy wody. By łatwiej było wykonywać niektóre asany, mogą przydać się specjalne klocki i rulony, które podkładamy pod ramiona czy kolana. Klocki są wykonane z drewna, a czasem z tworzywa. Ważne, by były stabilne i porządnie wykonane – w końcu na nich będziemy opierać się całym ciężarem ciała!
Poniżej kilka propozycji gadżetów i strojów, jakie mogą przydać się początkującym (i nie tylko) joginom:
- mata do jogi powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Standardowe maty dla joginów mają rozmiar 180 cm na 60 cm, jednak w przypadku wyższych osób warto rozejrzeć się za czym większym. Dostępne są także różnorodne materiały, z jakich wykonuje się maty. Najtańsze są z PCV i do ich zalet należy łatwość w czyszczeniu, uniwersalność, jednak by stała się antypoślizgowa w zadowalającym stopniu, potrzeba trochę na niej poćwiczyć i nieco ją dotrzeć. Można znaleźć też maty wykonane z kauczuku, które są wybitnie antypoślizgowe, aczkolwiek mają dość specyficzny zapach, który może nie odpowiadać każdemu. Pewnie dlatego coraz większą popularność zdobywają maty wykonane z pianki termoplastycznej. Są wybitnie kolorowe, designerskie oraz wytrzymałe. Dodatkowo są wyjątkowo lekkie i trwałe, a ich amortyzacja i antypoślizgowość plasuje się w czołówce dostępnych na rynku mat do ćwiczenia jogi. Trzeba także zwrócić uwagę na to, iż maty mają różną grubość. Do tych najcieńszych przydadzą się koce lub dwie maty, ponieważ jedna warstwa może wydawać się mało amortyzująca (to zazwyczaj maty grubości 1-3 mm). Natomiast najgrubsze maty, mające około 5-6 mm, nie wymagają podłożenia, świetnie izolują nas od podłoża, ale za to są cięższe. Od maty warto dokupić pasujący pokrowiec, by mata się nie kurzyła ani nie niszczyła. Taki pokrowiec to także dobre narzędzie do przenoszenia maty do jogi, jeśli na przykład zaczniemy ćwiczyć poza domem, na plaży czy zajęciach w klubie. A w wypadku, jeśli nie chcemy pokrowca, można kupić sportowe torby ze specjalnym uchwytem do maty.
- klocki, pianki lub bolstery to bardzo przydatne narzędzia do ćwiczenia jogi, wspomagające nas przy wykonywaniu różnorodnych, bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Klocki wykorzystuje się przy ćwiczeniach statycznych, pianki dobrze sprawdzą się podczas skrętów i właściwego ustawianiu ciała przy jednoczesnym odciążaniu poszczególnych partii. Natomiast bolstery to idealna pomoc przy praktykowaniu pozycji leżących, podczas otwierania klatki piersiowej czy chociażby ćwiczeniach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Znacząco zwiększają bezpieczeństwo ćwiczeń.
- ekspandery to proste taśmy, świetnie sprawdzające się przy ćwiczeniach rozciągających i siłowych. Zaletą ekspanderów jest ich uniwersalność, dzięki czemu mogą przydać się także przy innych ćwiczeniach w domu, często zastępując kilka urządzeń z siłowni na raz.
- koło do jogi to nowość, która ucieszy joginów lubiących asany otwierające klatkę piersiową lub polegające na pogłębianiu ćwiczeń wyprostnych.