To, w jaki sposób się odżywiamy, ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Od naszej diety zależy nie tylko to, czy mieścimy się w nasz wymarzony rozmiar ubrań. Właściwie skomponowane menu to także szansa na nienaganne zdrowie i świetną kondycję fizyczną. Nic więc dziwnego, że zwracamy coraz większą uwagę na to, co trafia na nasze talerze. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy to chęć sięgania jedynie po najlepszej jakości żywność przestaje być dobrym nawykiem, a staje się niebezpieczną obsesją. Wspomniane zjawisko nazywane jest przez specjalistów ortoreksją.
Odpowiednio dobrana dieta jest szczególnie istotna dla sportowców. Niezależnie od tego, czy aktywność fizyczna stanowi jedynie naszą pasję, czy też jesteśmy z nią związani zawodowo, musimy pamiętać o konieczności zaspokojenia zwiększonych potrzeb naszego organizmu. W dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych pomogą nam pełnowartościowe produkty spożywcze. Aby mieć pewność, że konkretny składnik jest dokładnie tym czego szukamy, uważnie śledzimy etykiety, bądź odnajdujemy interesujące nas informacje za pośrednictwem internetu. Warto jednak pamiętać o tym, z jaką łatwością przychodzi nam popadanie w przesadę. Brak zdrowego umiaru może doprowadzić do odrzucenia zbyt dużej ilości różnego rodzaju pożywienia. W efekcie nie będziemy w stanie zaspokoić większości podstawowych potrzeb naszego organizmu.
Czym jest ortoreksja?
Nieustanne dążenie do doskonałości sprawia, że jesteśmy narażeni na szereg czyhających na nas pułapek. Jedną z nich jest ortoreksja, czyli patologiczna obsesja na punkcie zdrowej żywności. Osoby zmagające się z ortoreksją eliminują ze swojej diety wszelkie produkty, co do których nie mają pewności, że pochodzą z ekologicznych upraw, czy też zawierają pożądaną ilość konkretnej substancji odżywczej.
Zmagając się z opisywaną chorobą, spędzamy większość wolnego czasu na poszukiwaniu produktów, co do których nie będziemy mieć żadnych zastrzeżeń. Należy jednak zaznaczyć, że znalezienie składnika spełniającego wszystkie wymogi ortorektyka jest niemal niemożliwe, co prowadzi do licznych niedoborów, a tym samym do z drastycznego spadku masy ciała oraz pogorszenia kondycji naszej psychicznej i tak ważnej dla sportowca - kondycji fizycznej. W przypadku choroby zwanej ortoreksją bez wątpienia cierpi również nasze zdrowie.
Przyczyny ortoreksji
Ortoreksja to jedno z zaburzeń odżywiania. Podobnie, jak w przypadku powszechnie znanej anoreksji, czy też bulimii, przyczyny ortoreksji tkwią w naszej psychice. Wspomniana choroba cywilizacyjna pojawia się zazwyczaj u tych z nas, którzy wymagają od siebie perfekcji. Brak tolerancji drobnych i całkowicie naturalnych niedoskonałości sprawia, że pogodzenie się na ewentualne niepowodzenie, czy też słabość, wzrastają do rangi prawdziwej katastrofy. Ortorektyków charakteryzuje także pełna koncentracja na własnej osobie i ogromna chęć przejęcia kontroli nad każdym z aspektów ich życia.
Walka z ortoreksją
W jaki sposób możemy uporać się z ortoreksją? Niestety walka z chorobą nie jest prosta, zazwyczaj niezbędna okazuje się opieka specjalistów. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest kontakt z psychologiem. Systematyczna, długoterminowa, indywidualna lub grupowa terapia to obecnie najskuteczniejsza z metod walki z ortoreksją.
Niestety w przypadku zaawansowanej formy ortoreksji, opieka psychologa może okazać się niewystarczającą formą leczenia. Jeśli terapia nie przynosi zadowalających efektów, niezbędny staje się kontakt z psychiatrą, który najprawdopodobniej przepisze nam odpowiednio dobrane farmaceutyki. Pomocne okażą się również wysokiej jakości, dobrze przyswajalne suplementy w postaci witamin i minerałów, które wspomogą proces regeneracji i odżywienia naszego organizmu w czasie walki z chorobą.