Orbitrek to urządzenie treningowe, które z roku na rok cieszy się coraz to większym powodzeniem. Nie da się ukryć, że sporo z nas lubi trenować przynajmniej kilka razy dziennie. Nie każdy ma jednak czas lub ochotę jechać specjalnie na siłownię lub do klubu sportowego. Specjalnie z myślą o takich osobach tworzone są proste i tanie narzędzia treningowe. Jednym z nich jest właśnie orbitrek.
Dlaczego warto go kupić?
Przede wszystkim orbitrek należy do grupy przyrządów do ćwiczeń, z których możemy korzystać w domowych warunkach. Nie zajmuje on aż tak dużo miejsca, a przy tym można go umieścić w salonie, sypialni, garażu, piwnicy lub pomieszczeniu, które specjalnie zostało pomyślane jako miejsce do ćwiczeń. Typowy orbitrek będzie w stanie w stosunkowo krótkim okresie poprawić naszą kondycję. Za pomocą takiego urządzenia treningowego możemy w prosty sposób wzmocnić wyznaczone partie mięśni, spalić zbędne kalorie, poprawić wygląd sylwetki.
To jeden z tych produktów, które dają nam możliwość przeprowadzenia treningu ogólnorozwojowego. Jest to o tyle istotne, albowiem podczas wykonywania na nim ćwiczeń, jesteśmy w stanie angażować do pracy wszystkie większe partie mięśniowe. Badania dowodzą, że regularne korzystanie z orbitreka przyczyni się do poprawy pracy układu oddechowego oraz krążeniowego. W porównaniu do innych form treningowych, nasze stawy nie są zbyt obciążone – ma to wpływ zwłaszcza dla tych osób, które mają częste problemy właśnie ze stawami.
Jeżeli zdecydujemy się na orbitrek w formie magnetycznej, to zyskamy ciche urządzenie, które nie powinno przeszkadzać innym domownikom. Daje on nam również okazję do swobodnej zmiany obciążenia, co ma z kolei wpływ na jego uniwersalność – korzystać z niego może cała rodzina. Nie zapominajmy również o innych ciekawym aspekcie. Podczas treningu możemy słuchać muzyki, oglądać telewizję, przez co możemy nawet zapomnieć o samym obciążeniu.
Jaki wybrać model?
Kupno orbitreka nie będzie jednak tak prostą sprawą. Przede wszystkim musimy się zdecydować na jeden egzemplarz spośród całkiem sporej oferty sklepów sportowych. Takie urządzenia różnią się między sobą budową, wagą koła zamachowego czy też ceną. Znajdziemy modele za kilkaset złotych, jak i w cenie z trzema, czterema zerami. Orbitrek winien być przede wszystkim dopasowany do warunków fizycznych, a także oczekiwań. Dobierajmy go choćby pod wysokość, gdyż nieodpowiednie kroki mogą poodwalać problemy zdrowotne czy też po prostu nieefektowny trening.
Sprawdzajmy w związku z tym budowę urządzenia, rozstaw pomiędzy płozami czy wysokość oraz wagę koła zamachowego. Bardzo ważny jest również zastosowany system hamowania. Wszystko to przekłada się na całkiem trudny wybór. Oto nasza lista kilku ciekawych modeli, które być może okażą się odpowiednie do warunków domowych.
HMS H9201
Na sam początek produkt z niższej półki cenowej dla mniej wymagających osób. Jest to urządzenie z napędem magnetycznym, którego cena wynosi mniej niż 1000 złotych. Ten cichy model idealnie sprawdzi się w domu czy mieszkaniu. Wprowadzono do niego komputer, który pokazuje czas, pokonany dystans, prędkość, ilość spalanych kalorii oraz aktualny puls. O komfort i bezpieczeństwo dbają wygodne, antypoślizgowe pedały. Ponieważ waga koła zamachowego to tylko 6,5 kg, dlatego orbitrek ten polecany powinien być osobom początkującym. Zastosowana została 8-stopniowa regulacja oporu,a maksymalna waga użytkownika to 100 kg.
Axer Fit Expand A1267
Źródło: Depositphotos.com
Również i ten model dostępny jest w cenie poniżej 1000 złotych. To kolejny produkt zalecany dla początkujących osób lub tych, którym zależy na lżejszym treningu. Posiada on jeszcze lżejsze kolo zamachowe o wadze 6 kilogramów. Znajdziemy w nim także pulsometr wbudowany w rączki, a komputer pokładowy w czasie treningu odmierzać będzie czas treningu, naszą prędkość, pokonany dystans, spalane kalorie oraz RPM. Do dyspozycji dostępna jest dla nas 8-stopniowa regulacja oporu.
HMS H9249
Wspomniana nieco wcześniej marka HMS oferuje nam inny orbitrek magnetyczny z niższej półki cenowej. Jest to następny w naszym zestawieniu produkt, który zakupimy w cenie poniżej 1000 złotych. Stworzony został z wysokiej jakości materiałów, jak i również zaopatrzono go w wygodne, antypoślizgowe pedały. W porównaniu do dwóch poprzednich orbitreków, prezentowany model daje nam większe możliwości treningowe. Wszystko to za sprawą koła zamachowego o wadze 8 kilogramów. Zwiększona została również maksymalna waga użytkownika do 120 kg. Standardowo znajdziemy w nim 8-stopniową regulację obciążenia czy komputer mierzący najważniejsze parametry treningu.
Sapphire Galaxy II SG-330E
Czas na urządzenia z nieco wyższej półki cenowej. Sapphire Galaxy II SG-330E to model, który kosztuje ponad 1000 złotych. Ten elektromagnetyczny orbitrek to modele o usztywnionej konstrukcji i sprawdzonym rozwiązaniach technicznych. Producent zdecydował się na zaawansowany komputer, w którym otrzymujemy możliwość podłączenia urządzenia przenośnego. Z pomocą specjalnej aplikacji ICONSOLE+ na urządzenia mobilne możemy w orbitreku zdalnie zmieniać programy treningowe oraz sterować muzyką. Za pomocą bluetooth bez trudu sparujemy orbitrek ze swym smartfonem lub tabletem.
Sapphire Galaxy II SG-330E posiada także wbudowane głośniki, przez co trening przy ulubionej muzyce będzie jeszcze bardziej przyjemny. Ten model z kolorowym wyświetlaczem LCD posiada elektroniczną regulację oporu z kilkoma programami treningowymi. Jest to niezwykle ciche urządzenie, którym dostępna jest opcja regulacji długości kroku, wydłużenia lub skrócenia ramion. W taki oto sposób świetnie nadaje się do indywidualnej konfiguracji. Z ceną rośnie nie tylko zaawansowanie technologiczne, lecz także obciążenie. Waga koła zamachowego to aż 15 kg, a maksymalne obciążenie wynosi 150 kg!
Hammer CrossTech XTR
W cenie bliskiej 2000 złotych znajduje się Hammer CrossTech XTR. Zaopatrzony został on w jeszcze cięższe, 16-kilogramowe koło zamachowe, magnetyczny system hamowania, który gwarantuje cichą pracę urządzenia. Podczas treningu niewątpliwe sporą zaletą i udogodnieniem jest komputerowa regulacja obciążenia, dzięki której można szybko i wygodnie dostosować trening do swoich potrzeb. Opcja regulacji długości kroku sprawia, że możemy ten orbitrek dostosować do własnych preferencji. Komputer pokładowy to nie tylko standardowe mierzenie głównych parametrów, lecz także aż 12 programów treningowych z różnorodną intensywnością. Maksymalne obciążenie wynosi w jego przypadku 130 kg.
Kettler Rivo M
Na podobnym pułapie cenowym znajduje się ten oto produkt. Zaopatrzony został on w magnetyczny system hamowania oraz koło zamachowe o wadze 12 kg. Również i w jego przypadku do dyspozycji mamy 8-stopniową regulację stopnia obciążenia. Wprowadzono w nim komputer pokładowy, który wyświetla najistotniejsze dane treningowe. Ciekawe jest ustawienie optymalnej strefy tętna, wybranego celu treningowego. Wielu osobom przypadnie do gustu opcja wyrównywania wysokości. Maksymalna waga użytkownika w tym wypadku wynosi 110 kg.
Sportop E2000
W cenie powyżej 2000 złotych dostępny jest orbitrek Sportop E2000. Różnicę w nim od samego początku wprowadza o wiele większe, 18-kilogramowe koło zamachowe. Z jego pomocą możemy liczyć na cięższy, bardziej intensywny trening. O jakość ćwiczeń dba również elektromagnetyczny system hamowania, który zapewnia cichą pracę urządzenia. Producent zadbał również o opcję regulacji pionowej oraz trzystopniową zmianę poziomej długości kroku. W komputerze znajdziemy aż 19 programów treningowych, dzięki którym można w bardzo dobrym stopniu urozmaicać codzienny trening. W standardzie dostajemy informacje o wykonywanym przez nas treningu. Maksymalna waga użytkownika w tym urządzeniu wynosi 150 kg.
inSPORTline ET520i
inSPORTline ET520i to orbitrek, który nabędziemy w cenie powyżej 3000 złotych. Czym różni się od poprzednich modeli w naszym zestawieniu? Otóż wszystkie wcześniejsze orbitreki zaopatrzone były w koła zamachowe w tylnej części urządzenia. Ten elektronicznie sterowany orbitrek posiada 7-kilogramowe obciążenie koła z przodu. W wyniku tego otrzymamy szansę na zupełnie inny poziom treningu niż w przypadku klasycznego koła umieszczonego z tyłu urządzenia. To nowoczesna wersja z bezprzewodowym połączeniem z tabletem lub smartfonem. Możemy przez to wykorzystywać mobilne aplikacje kompatybilne z orbitrekiem.
Z pewnością wielu osobom do gustu przypadnie aplikacja iConsole+. Dostajemy w niej między innymi symulację trasy w różnych miejscach na świecie. Wybrany dystans pokonywany w czasie treningu może zostać zaznaczany na Google Maps oraz Street View. Wbudowany komputer z wyświetlaczem LCD to między innymi 12 programów użytkownika oraz system HRC, który płynnie dostosowuje obciążenie do optymalnego tętna. Innowacyjny system napędu BeltDrive to gwarancja jeszcze cichszej bezpiecznej pracy. Producent dał nam do dyspozycji aż 32 stopnie obciążenia, program BodyFat, Recovery, pas piersiowy w zestawie. Maksymalne obciążenie inSPORTline ET520i to 180 kg.
X3 GO Life Fitness
Ostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest orbitrek należący do światowej czołówki. X3 GO Life Fitness to produkt warty przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych! Producent dał nam w nim do dyspozycji technologię WhisperStride, która zapewnia cichą pracę oraz płynny i naturalny ruch. Znajdziemy w nim między innymi mini-konsolę trenerską, gdzie diodowy wyświetlacz pokazuje nam czas i sposób ćwiczenia dla różnych partii mięśniowych, dotykowe czujniki pomiaru tętna na nieruchomych uchwytach ErgoGrip.
Znajdujący się w tym orbitreku komputer pokładowy w jasny i czytelny sposób prezentuje nam w czasie ćwiczeń kalorie, dystans, prędkość, aktualny poziom trudności, czas, tętno, docelowe tętno, METs. Zainstalowano w nim również 13 zróżnicowanych programów tematycznych. W zestawie znajdziemy również bezprzewodową opaskę zakładaną na klatkę piersiową, która gwarantuje precyzyjny i komfortowy pomiar tętna. W przypadku X3 GO Life Fitness waga koła zamachowego wynosi 12 kg, a maksymalna waga użytkownika to 158 kg.