Alkohol to częsty atrybut większości uroczystych wydarzeń. Chętnie sięgamy po niego świętując urodziny, imieniny, ślub, czy też sukces, który udało nam się osiągnąć. Dla wielu z nas odstawienie wysokoprocentowych napojów wydaje się ogromnym wyrzeczeniem oraz koniecznością rezygnacji z prowadzonego życia towarzyskiego.
Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że alkohol ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia oraz kondycję fizyczną. Czy zatem chcąc żyć aktywnie, a tym samym wpisać się w trend bycia FIT powinniśmy porzucić fantazję o wieczornych, zakrapianych spotkaniach z przyjaciółmi?
Wpływ alkoholu na nasz organizm
Wysokoprocentowe napoje wpływają nie tylko na nasze samopoczucie i zachowanie, ale także na wszystkie narządy w organizmie. Co ciekawe alkohol, w odróżnieniu od innych produktów spożywczych nie wymaga trawienia, a część „wyskokowego” płynu jest wchłaniana bezpośrednio przez ściany żołądka.
Spożycie nawet małej ilości alkoholu zaburza pracę naszego organizmu – w tym również mózgu. Mimo, iż okazyjne i umiarkowane spożywanie trunków nie zrujnuje całkowicie naszej walki o wymarzoną sylwetkę i nienaganną kondycję fizyczną to warto zdać sobie sprawę ze skutków ubocznych wynikających z picia alkoholu.
Odwodnienie organizmu
Nie jest tajemnicą, że ludzki organizm w dużej mierze składa się z wody. Stan w którym nasze ciało zostaje pozbawione odpowiedniej ilości płynów jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Odwodnienie może prowadzić między innymi do utraty świadomości, omdleń oraz trudności z oddychaniem.
Niestety spożywanie alkoholu wiąże się bezpośrednio z utratą części zgromadzonej w naszym ciele wody. Dlaczego tak się dzieje? „Winowajcą” są w tym przypadku nerki, które próbują możliwie najszybciej pozbyć się z organizmu trucizny jaką jest alkohol.
Alkohol sprzyja gromadzeniu się tłuszczu
Wydawać by się mogło, że alkohol przyczynia się do utraty wagi. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Wysoko procentowe napoje są bardzo kaloryczne, przy czym nie dostarczają nam żadnych wartości odżywczych. Co więcej, alkohol potęguje uczucie łaknienia.
Ale to nie wszystko! Zawarte w alkoholu substancje zakłócają proces spalania przez nasz organizm lipidów. A to oznacza, że nasz metabolizm zostaje spowolniony, a tym samym jest skłonny do magazynowania tłuszczy.