Wakacyjny wypad rowerowy to świetny pomysł na tegoroczny wypoczynek. W rowerowej trasie jest bezpiecznie, nie ma zbyt wielu osób, więc i ewentualne zagrożenie zakażenia koronawirusem jest raczej niemożliwe. A dodatkowo rowerowe wakacje to doskonale, wartościowo spędzony czas – aktywnie, zdrowo i przy okazji można zobaczyć nowe miejsca. Jest jeszcze jedna zaleta takiego wyboru. To coraz więcej ciekawych i świetnie przygotowanych tras rowerowych w całej Polsce, na których odnajdą się zarówno wyczynowcy, jak i rodziny z dziećmi, wolące spokojniejsze przejazdy.
Green Velo
Green Velo to trasa osławiona już na rowerowych forach w Polsce, ale i w sąsiednich krajach. Szlak Green Velo biegnie od Elbląga, wzdłuż północnej, a potem południowej granicy Polski, by później odbić i zakończyć się w Końskich w województwie świętokrzyskim. To ponad 2000 kilometrów dla miłośników pięknych widoków, poznania historii regionu i kręcenia w towarzystwie polskiej przyrody. Wyjątkowość i różnorodność regionów, przez które prowadzi szlak, podkreślają atrakcje turystyczne, zarówno te usytuowane bezpośrednio na trasie, jak i te znajdujące się na obszarze 20-kilometrowego korytarza po obu stronach trasy. Są wśród nich liczne zabytki stanowiące ważną część polskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin, Chmielnik i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, miasto Sandomierz czy ruiny zamku w Ujeździe. Po drodze jest także do zobaczenia kilkanaście parków krajobrazowych, kilka parków narodowych i wiele obszarów chronionych, do których nie można dotrzeć samochodem. Dlatego jazda rowerem na tym szlaku to doskonały pomysł!
Jednak to nie wszystko, co powinno zachęcić do przejechania szlakiem Green Velo jeszcze w tym roku. Szlak jest świetnie przygotowany i oznakowany. Nie ma szans, by się zgubić w trasie, bo wszędzie znajdziemy profesjonalne oznaczenia o międzynarodowym standardzie. Można jeździć zgodnie z nimi, ale także sprawdzić atrakcje w okolicy, których nie brakuje. Oznaczenia najciekawszych atrakcji również znajdują się na znakach. Dodatkowo jest tam wiele miejsc, w których można odpocząć, a nawet naprawić rower na podstawowych stacjach napraw, wyposażonych w pompkę do roweru, prosty zestaw narzędzi, a nawet łyżkę do dętki czy skuwacz do łańcucha. Miejsca te są oznakowane i wyposażone w wiaty, ławy, U-kształtne stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz kosze na śmieci, a niektóre również w toalety przenośne i zbiorniki z wodą. W trakcie jazdy z pewnością trzeba będzie gdzieś przenocować (o ile nie jedziemy z własnym namiotem i sakwami rowerowymi) czy chociażby zjeść. Na szlaku Green Velo specjalne oznaczenia wskazują miejsca przyjazne rowerzystom! Są to głównie obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne, centra informacji turystycznych oraz inne miejsca, które posiadają w swojej ofercie usługi dedykowane rowerzystom. W tych lokalizacjach można zjeść, przenocować i zwiedzać, będąc spokojnym o bezpieczeństwo roweru i życzliwe przyjęcie. Trzeba też pamiętać o tym, że znaczącą cześć szlaku stanowią wyremontowane drogi rowerowe, drogi gruntowe o uspokojonym ruchu i leśne dukty, przystosowane do różnych rodzajów rowerów. W sam raz na spokojną wyprawę w rodzinnym gronie!
Pomorskie Trasy Rowerowe
Pomorskie Trasy Rowerowe to system szlaków rowerowych położonych w województwie pomorskim. Prowadzą popularnymi ścieżkami wzdłuż wybrzeża, po Półwyspie Helskim, Mierzei Wiślanej, a także na wałach przeciwpowodziowych Wisły w kierunku południowym i w głąb Kaszub aż po Bory Tucholskie. I te trasy są doskonale przygotowane na przyjęcie rowerzystów – zarówno tych niedzielnych, jak i bardziej zaawansowanych w jeździe. Podobnie do Green Velo są świetnie oznakowane, na trasie jest wiele dobrze przygotowanych miejsc odpoczynku. Ponadto wiele szlaków jest wyremontowanych i przystosowanych do spokojnej i przede wszystkim bezpiecznej jazdy. Warto wybrać się tam jeszcze w tym sezonie, przy czym należy pamiętać, by zabrać ze sobą duża ilość wody w bidonie – nie zawsze będzie blisko do miejsca, w którym można uzupełnić brakujące płyny, a podczas letnich upałów odpowiednie nawodnienie to podstawa!
Pomorskie Trasy Rowerowe to ponad 600 km tras turystycznych z dedykowaną infrastrukturą i spójnym oznakowanie, taką jak tablice informacyjne, miejsca odpoczynku dla rowerzystów czy kompleksy małej architektury pozwolą poznać urokliwe miejsca regionu, a także umożliwią sprawny przejazd turystom rowerowym długodystansowym. Przebieg tras wpisuje się w sieć ogólnoeuropejskich szlaków rowerowych Euro Velo, charakteryzujących się wysoka jakością. Trasy łączą turystykę aktywną z turystyką kulturową i przyrodniczą. Turysta przemierzający Pomorskie Trasy Rowerowe może podziwiać unikalne w skali kraju walory krajobrazowe (pas nadmorski, Delta i Dolina Wisły, równinny obszar Żuław), przyrodnicze (m.in. Nadmorski Park Krajobrazowy, Słowiński Park Narodowy) i kulturowe (Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle, Trójmiasto).
Velo Baltica
A jeśli jeździmy po województwie pomorskim, warto zajrzeć również do sąsiadów, czyli do województwa zachodnio-pomorskiego, posiadającego świetnie zorganizowane szlaki rowerowe, łączące się z Pomorskimi Trasami Rowerowymi. Mowa o szlaku Velo Baltica, czyli drogi prowadzącej wzdłuż wybrzeża od Świnoujścia aż do Ustki. Trasa poprowadzona jest drogami rowerowymi, drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi. Jest podobnie jak opisane wyżej szlaki świetnie oznakowana i wyposażona w potrzebną infrastrukturę rowerową. Na trasie można zwiedzać wiele atrakcji i podziwiać piękno nadmorskiej przyrody, w tym między innymi: Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach, turystyczne Dziwnów i Dziwnówek, a także Trzęsacz, w którym u brzegu morza znajdują się ruiny zbudowanego w XV wieku kościoła. Ciekawostką jest fakt, że pierwotnie budynek znajdował się ok. 2km od krawędzi klifu, jednak skutek jego podmywania, na przełomie kolejnych lat, niszczeniu ulegały kolejne fragmenty obiektu. Do dziś pozostał jedynie fragment konstrukcji. Dalej na szlaku Velo Baltica są Kołobrzeg, Mielno i Darłowo, w których nie brakuje atrakcji dla rodzin z dziećmi, ale i singli szukających odpoczynku lub, wręcz przeciwnie, kolorowych nadmorskich imprez.
Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi, jak jej nazwa wskazuje, wzdłuż Wisły: od Małopolski aż do samego Bałtyku. Nie jest jeszcze w całości wykończona i zbudowana, przez co na pewnych odcinkach może być nieco wymagająca. Jednak w północnej jej części na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego jest niemalże gotowa, a w Małopolsce można jeździć rowerem bez najmniejszego strachu o to, że zgubi się trasę czy nie znajdzie miejsca dobrego na odpoczynek.
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim biegnie oboma brzegami Wisły, począwszy od granicy woj. mazowieckiego w okolicach Włocławka i Dobrzynia nad Wisłą, aż do granicy regionu pomorskiego w okolicach Grudziądza i Nowego. Z kolei Małopolski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej jest już w dużej mierze ukończony. Gotowych jest 210 z zaplanowanych 232 km ścieżęk o europejskim standardzie EuroVelo. Na małopolskim odcinku można po drodze zobaczyć między innymi Bieszczady, Oświęcim, Klasztor Benedyktynów w Tyńcu, Kraków, Puszczę Niepołomicką i wiele, wiele innych ciekawych atrakcji dla miłośników przygód i zwiedzania na rowerze.
Velo Dunajec
Na południu kraju na miłośników dwóch kółek czeka jeszcze zjawiskowa trasa u podnóża gór, czyli Velo Dunajec. Szlak prowadzi przez górskie potoki, Przełom Dunajca, a także wzdłuż specjalnie dla rowerów przygotowane przeprawy. Jeszcze nie jest w pełni wykończona, ale już teraz nazywana jest wśród rowerzystów jednym z najpiękniejszych i jednocześnie najwygodniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Trasa Velo Dunajec przebiega przez najbardziej malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na Beskidy, Pieniny i Tatry. Przemierzając ją, rowerzyści mogą nią dotrzeć m.in. do: zabytkowego kościoła Św. Michała w Dębnie, Zamku w Niedzicy, Pienińskiego Parku Narodowego z przełomem Dunajca, kładki pieszo-rowerowej na Dunajcu (przejście na stronę słowacką), uzdrowiska w Szczawnicy, Sądeckiego Parku Etnograficznego czy Pomnika Bohaterów Września 1939 roku w Biskupicach Radłowskich. W rejonie Jeziora Czorsztyńskiego Velo Dunajec stanowi uzupełnienie trasy wykonywanej w ramach zagospodarowania otoczenia zbiornika. Od Starego Sącza do Ostrowa przebiega wspólnie z trasą Euro Velo 11, a w Wietrzychowicach łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową. Trasa Velo Dunajec w dużej mierze jest asfaltowa lub prowadzi przez utwardzone drogi gruntowe. Jest też doskonale oznakowana. Znajdują się na niej miejsca odpoczynku z podstawowymi zestawami narzędzi, wiatami i ławami, przy których można wygodnie nie tylko odpocząć, ale i zjeść.
Piastowski Trakt Rowerowy
Piastowski Trakt Rowerowy to pomysł na rowerowe wakacje dla miłośników sportu i historii. Szlak ma 104 km długości i rozpoczyna się przy Poznańskim Węźle Rowerowym, na brzegu Jeziora Maltańskiego. Z Poznania jedzie się malowniczą doliną rzeki Cybiny, a dalej wzdłuż jeziora Swarzędzkiego do Uzarzewa. Tam można podziwiać kościół św. Michała i Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z ciekawymi eksponatami związanymi z myślistwem. Następnie Szlak przebiega przez Biskupice i prowadzi do Parku Krajobrazowego Promno. Na trasie znajdują się Pobiedziska, miasteczko z gotyckim kościołem św. Michała. Dalej leży Węglewo z drewnianym kościołem z 1818 roku. W Moraczewie można zobaczyć przedpiastowskie grodzisko, a w Dziekanowicach Wielkopolskich Park Etnograficzny. Prom pływający z portu wiedzie na wyspę Ostrów Lednicki, na której są pozostałości palatium pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W Gnieźnie należy odwiedzić gotycką katedrę z relikwiami św. Wojciecha, złożonymi w pięknie zdobionej konfesji oraz jednym z najcenniejszych polskich zabytków – rzeźbionymi Drzwiami Gnieźnieńskimi ze scenami z historii życia Świętego Wojciecha i jego misji ewangelizacyjnej do Prusów – jednego z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce. Szlak prowadzi też do Trzemeszna i bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a kończy się przy wieży widokowej we wsi Duszno. Wieża znajduje się na Wale Wydartowskim na najwyższym wzniesieniu Pojezierza Gnieźnieńskiego. Piastowski Trakt Rowerowy to podróż do korzeni Polski, na którym nie sposób się zgubić. Jest dobrze oznakowany, podjazdy mało wymagające, a ponadto wiele miejsc odpoczynku i restauracji po drodze.