Zdaniem specjalistów około trzydziestu procent dzieci w wieku szkolnym boryka się z problemem nadmiernej masy ciała. Co gorsza, u części z nich pozornie „niewinna” nadwaga, przeistoczyła się w poważną chorobę zwaną otyłością. Jedną z najczęstszych przyczyn zbyt wysokiej wagi naszych pociech jest szereg nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Dodatkową przeszkodę stanowi coraz to powszechniejsze unikanie aktywności fizycznej. Zastanówmy się, w jaki sposób należy postępować, aby ochronić nasze dzieci przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi z zaniedbań w wymienionych obszarach.
Jeśli zależy nam na szczęściu naszych pociech (a z pewnością tak właśnie jest), powinniśmy zdać sobie sprawę z faktu, że zachowanie właściwej masy ciała przez najmłodszych członków naszej rodziny, wpływa nie tylko na jej prezencję. Nadprogramowe kilogramy zaburzają prawidłowość procesów zachodzących w młodym organizmie, co w efekcie rzutuje na zdrowie naszych dzieci.
Zagrożenia wynikające z dziecięcej nadwagi
Większości z nas wciąż wydaje się, że pulchne dziecko to szczęśliwe i zdrowe dziecko. Niestety w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Pojawiające się w wieku szkolnym problemy ze zbyt wysoką wagą w sposób zdecydowany zwiększają ryzyko wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu drugiego, kamica żółciowa, czy też pojawiający się w nocy, niezwykle niebezpieczny bezdech. Nie zapominajmy również o tym, że nadwaga przyczynia się do rozwinięcia się wad postawy. To dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się uciążliwych bólów kręgosłupa oraz poważnych problemów z prawidłowym ułożeniem stóp podczas chodu.
Nie zapominajmy, że znacząca nadwaga, czy też otyłość znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno w teraźniejszym, jak i przyszłym wyglądzie naszej pociechy. To natomiast może wiązać się z przykrymi uwagami oraz różnego rodzaju docinkami ze strony rówieśników. Należy podkreślić, że tego typu nieprzyjemne komentarze mogą skutkować obniżeniem samooceny naszego dziecka, a także problemami w nawiązywaniu pozytywnych relacji.
Zadbajmy o właściwe nawyki żywieniowe naszej pociechy
Pierwszym krokiem umożliwiającym nasz oraz naszemu dziecku uporanie się z nadwagą jest zmiana nawyków żywieniowych. Pamiętajmy jednak o tym, by wszelkie „rewolucje” dotyczyły nie tylko naszej pociechy, ale także pozostałych domowników (również w przypadku, gdy sami nie borykamy się ze zbędnymi kilogramami). Objęcie nową dietą całej rodziny zapewni dziecku dodatkowe wsparcie i zmotywuje je do działania.
Jakich zmian nie powinno zabraknąć w naszym menu? Postawmy na produkty bogate w wartości odżywcze. Zrezygnujmy z przepełnionych konserwantami, pszennych bułeczek oraz drożdżówek, od których wprost roi się w większości supermarketów. W roli ich zamiennika sprawdzi się świeże, pełnoziarniste pieczywo. Zapomnijmy o smażeniu na głębokim tłuszczu oraz wysokoenergetycznych dodatkach w postaci masła i różnego rodzaju sosów. Zadbajmy o to, aby w diecie naszego malucha nie zabrakło także dobrej jakości warzyw i owoców, które będą stanowiły świetną alternatywę dla niezdrowych, a jakże lubianych przez dzieci, słonych i słodkich przekąsek.
Aktywne maluchy
Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i kondycję naszych pociech jest regularna aktywność fizyczna. Dziecko, które spędza swój wolny czas będąc w ruchu wzmacnia swoje mięśnie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wad postawy. Aktywna zabawa z rówieśnikami to także gwarancja udanych relacji oraz bardzo istotna umiejętność współpracy w grupie.
Na jaką formę ćwiczeń powinniśmy się zdecydować? Wybierzmy dyscyplinę, która będzie stanowić dla naszych maluchów świetną zabawę. Wartym rozważenia pomysłem są grupowe zajęcia karate (lub innej sztuki walki), gra w piłę nożną, czy też basen.