Śniegu za oknem coraz mniej. Co więcej – prawdopodobnie puszysty, zimny pyłek w najbliższym czasie już nie zaszczyci nas swoją obecnością. A gdyby tak, mimo to, móc przedłużyć sezon snowboardowy? Brzmi nieprawdopodobnie? Poznajcie mountainboard!
Wspomniany sprzęt (zwany również AllTerrainBoard - w skrócie ATB) łączy w sobie cechy snowboardu oraz deskorolki. Jego budowa umożliwia uprawianie sportu niezależnie od rodzaju nawierzchni oraz panujących warunków atmosferycznych.
Czym jest mountainboard?
Mountainboarding miał swoje początki już w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas największą popularnością cieszył się w stanach zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
ATB to świetna alternatywa nie tylko dla fanów deski snowboardowej, ale również surferów, kiteboarderów, wakeboarderów, skateboarderów i innych tego typu sportów. Mountainboard sprawdzi się podczas jazdy po asfalcie, trawie, kamieniach, ziemi, a także wysokich stokach.
Osoba, która zdecyduje się na uprawianie tej dyscypliny będzie mogła również śmiało korzystać z dobrodziejstw aglomeracji miejskich takich jak skateparki, a także torów rowerowych. To czyni mountainboard najbardziej uniwersalną ze wszystkich desek.
Budowa mountainboard
ATB swoją budową przypomina deskę snowboardową. Mountainboard wyróżnia jednak osadzenie na czterech pompowanych, stosunkowo dużych kółkach. Ich rozmiar jest (a przynajmniej powinien być) zależny od podłoża oraz brawury naszej jazdy. Koła opisywanego sprzętu mierzą zazwyczaj od 7 do 12 cali i są wyposażone w felgi, opony i dętki.
Samą deskę cechuje wytrzymałość i optymalna elastyczność. Materiały z których wykonuje się mountainboard to między innymi włóko węglowe, włókno szklane, a także drewno oraz kompozyt.
Niezwykle istotnym elementem ATB jest hydrauliczny hamulec. Zapewnia on bezpieczeństwo i komfort użytkowania – czyniąc tym samym mountainboarding odpowiednim sportem dla małych, większych, a także całkiem dużych sportowców.
Jak zacząć?
Nauka mountainboarding'u (podobnie jak w przypadku jazdy na desce snowboardowej) nie jest prosta. Z tego też względu warto skorzystać z pomocy instruktora, bądź innego, doświadczonego zawodnika.
Jeśli mimo to chcielibyście „okiełznać” ABT samodzielnie pamiętajcie o kilku ważnych (a niekiedy niezbędnych) gadżetach. Konieczny będzie kask, rozsądnym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w nakolanniki, nałokietniki oraz ochraniacze zabezpieczające nadgarstki.