W sieci krąży wiele informacji na temat rodzajów treningów oraz ich skuteczności. Zewsząd docierają do nas porady dotyczące tego co jeść i jak ćwiczyć, aby móc cieszyć się wymarzoną sylwetką. Zdarza się jednak tak, że próbując zagłębić się w jakiś temat trafiamy na odmienne, niekiedy skrajne, opinie. Nie będąc specjalistą w dziedzinie aktywności fizycznej trudno jest ocenić, które z ogólnodostępnych rad są słuszne i warte uwzględnienia.
Internet to skarbnica wiedzy, niestety możemy znaleźć w nim również wiele nieprawdziwych informacji dotyczących zaleceń dietetycznych oraz treningowych. O ile większość z nich po prostu wprowadza nas w błąd, to istnieją również te, które mogą doprowadzić do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Z tego też względu zanim postanowimy drastycznie zmienić swój sposób odżywiania, bądź rozpoczniemy katorżniczy trening mający w kilka dni zdziałać cuda, weźmy głęboki oddech i upewnijmy się dwa razy, czy oby na pewno nasza decyzja jest rozważna. Przed nami kilka mitów dotyczących odchudzania oraz fitnessu.
Mit nr 1. – Joga zmniejsza ból pleców
Nie ulega wątpliwości, że joga to aktywność, która bardzo dobrze wpływa na stan naszego zdrowia. Wygimnastykowane i rozciągnięte ciało będzie funkcjonować o wiele lepiej niż to, dla którego aktywność fizyczna jest czymś obcym. Co więcej, właściwie przeprowadzone zajęcia przyniosą nam odprężenie i pomogą pozbyć się stresu.
Niestety joga nie zastąpi nam lekarza. Jeżeli zmagamy się z przewlekłym lub nawracającym bólem pleców musimy zwrócić się z tym problemem do specjalisty. W tym wypadku ćwiczenia mogą nie tylko nie pomóc, ale również nam zaszkodzić. Jeśli jednak po konsultacji z lekarzem otrzymamy pozwolenie na daną aktywność fizyczną – śmiało ruszajmy na salę treningową.
Mit nr 2. – Dzięki brzuszkom pozbędziemy się „oponki”
Brzuszki to niezwykle popularne ćwiczenie, które pozwala nam wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie brzucha. Wydawać by się mogło, że dzięki nim szybko pozbędziemy się gromadzonej przez lata warstwy tłuszczyku. Nie jest to jednak prawda.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że pozbycie się znienawidzonej oponki wymaga przede wszystkim spalenia tkanki tłuszczowej. Nie sposób jednak sprawić, aby fałdki zniknęły jedynie z wybranej przez nas partii ciała. Co za tym idzie, niezbędne będzie wprowadzenie zrównoważonej diety z ograniczoną kalorycznością oraz zastosowanie systematycznego treningu typu kardio, który wspomoże proces spalania tłuszczu w obszarze całej sylwetki.
Mit nr 3. – Głodówka to najlepsza z diet odchudzających
Myślisz, że uczucie „rozdzierającego serce” głodu to nieunikniona konsekwencja decyzji o walce z nadwagą? Nic bardziej mylnego! Co prawda dieta, która pozwoli nam schudnąć, wiąże się z ograniczeniem kaloryczności naszych posiłków, ale nie oznacza to, że w czasie jej stosowania będziemy odczuwać przeszywający głód. Zbyt rygorystyczne ograniczenie jedzenia, czyli tak zwana głodówka, zazwyczaj wiąże się ze złym samopoczuciem, osłabieniem koncentracji, rozdrażnieniem, a także spowolnieniem naszego metabolizmu.
Właściwie przygotowane tak zwane posiłki "fit" są zarówno zdrowe, sycące jak i dietetyczne. Istnieją produkty, na przykład warzywa, których zjedzenie (nawet w większej ilości) nie wiąże się z dostarczeniem naszemu organizmowi setek zbędnych kalorii. Ponadto warzywa zwierają mnóstwo wartościowych składników odżywczych i witamin. Jeżeli samodzielne skomponowanie diety stanowi dla nas zbyt duże wyzwanie, skorzystajmy z pomocy kompetentnego dietetyka.