Regularna aktywność fizyczna powinna stanowić jeden z podstawowych elementów naszej codzienności. Odpowiednia dawka wysiłku pozwala cieszyć się nam dobrym zdrowiem, nienaganną kondycją oraz wysportowaną, smukłą sylwetką. Wymienione aspekty, a co za tym idzie systematyczne treningi bez wątpienia, wpływają na jakość naszego życia. Aktywność fizyczna powinna odgrywać istotną rolę nie tylko w codzienności dorosłych, ale także (a może przede wszystkim) najmłodszych członków naszej rodziny. Pamiętajmy, że wyniesione z dzieciństwa nawyki, towarzyszą nam również w późniejszych etapach rozwoju.
Jedną z najciekawszych propozycji skierowanych do dzieci oraz ich rodziców są szkoły oferujące treningi wybranych sztuk walki. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi dyscyplina sportu, jaką jest karate. Zastanówmy się zatem, czy decyzja o zapisaniu naszej pociechy na tego typu lekcje, będzie trafionym pomysłem.
Podstawowa wiedza o karate
Karate to sztuka walki, która wywodzi się z Japonii. Wspomniana dyscyplina opiera się na dokładności, pełnym skupieniu oraz maksymalnej koncentracji. Co istotne, w karate wykorzystuje się jedynie siłę własnych mięśni. Naszą jedyną bronią są dłonie oraz opanowana do perfekcji technika walki. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są jedynie akcesoria służące do zachowania pełnego bezpieczeństwa osób biorących udział w treningu (m.in. packi, materace lub ochronne maty).
Poruszając temat karate, należy zaznaczyć, że udział w treningach to nie tylko nauka ciosów, uników oraz innych elementów związanych z naszą fizycznością. Opisywana sztuka walki to także intensywny wysiłek dla naszego umysłu. Osoby, które zdecydowały się związać swoją codzienność z karate, uczą się dyscypliny, szacunku oraz często zapomnianej już cierpliwości. Zadaniem trenera jest zatem zarówno zaprezentowanie konkretnej techniki, jak i kreowanie odpowiedniego systemu wartości. Można więc śmiało przyjąć, że podczas zajęć odgrywa on podwójną rolę - nauczyciela (autorytetu) i opiekuna.
Pierwszy trening karate
Rodzicom, którzy pragną, aby ich pociecha związała swoją przyszłość ze sportem walki, często towarzyszy pewien niepokój. Z jednej strony jesteśmy świadomi, że rozbudzenie pasji w naszym maluszku powinno nastąpić możliwie najszybciej. Z drugiej natomiast obawiamy się, że karate okaże się zbyt brutalne lub obciążające dla tak młodego organizmu. Zastanówmy się nad tym, ile lat powinna mieć nasza pociecha, abyśmy mogli ze spokojnym sumieniem wysłać ją na pierwszy trening karate.
Należy pamiętać, że poziom trudności oraz specyfika zajęć karate są dopasowane do wieku ich uczestników. Z tego też względu, bez większych obaw możemy wysłać na treningi każdego maluszka, który ukończył czwarty rok życia. Nie zapominajmy o tym, że każdy rozsądny i doświadczony trener zadba o to, aby ćwiczenia skupiały się przede wszystkim na ogólnym rozwoju naszego dzieciaczka oraz rozbudzeniu w nim pasji do sportu. Tego typu zajęcia będą stanowiły dla naszej pociechy świetną formę zabawy, a przy okazji nauczą ją koleżeństwa, współpracy w grupie, a nawet swego rodzaju posłuszeństwa.