Zgrabne i smukłe nogi to ogromny kobiecy atut. Jednak ich kształt oraz długość to nie wszystko - piękne nogi powinny być przede wszystkim zdrowe. Niestety czynniki takie jak nadwaga, czy też coraz częściej spotykany siedzący tryb życia, zwiększają ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej.
Żylaki dolnych kończyn to problem, który dotyka prawie połowę polskich kobiet. Często spotykamy się z opinią, że niewydolność żylna jest chorobą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a tym samym uznajemy, że nie jesteśmy w stanie jej zapobiec. To prawda, że geny mają wpływ na naszą skłonność do wystąpienia żylaków, jednak ogromne znaczenie ma także prowadzony przez nas styl życia.
Przyczyny powstawania żylaków
Zdaniem specjalistów jednym z głównych czynników podwyższających prawdopodobieństwo powstania żylaków jest nadwaga oraz jej zaawansowana forma, czyli otyłość. W przypadku, gdy ważymy zbyt dużo nasz układ krążenia oraz mięśnie naszych nóg ulegają osłabianiu. W grupie ryzyka znajdują się również osoby palące papierosy. Zawarta w nich nikotyna uszkadza ścianki naczyń krwionośnych co prowadzi do pojawienia się zwapnień oraz zwężenia żył.
Opisywanej chorobie sprzyja także specyfika naszej pracy. Kilkugodzinna (a niejednokrotnie nawet kilkunastogodzinna) pozycja siedząca, czy też stojąca sprawiają, że utrudniony zostaje przepływ krwi z kończyn dolnych do serca. Dodatkowym obciążeniem są, uwielbiane przez większość Pań, buty na wysokim obcasie. Mimo, iż nasze nogi prezentują się w nich zniewalająco to jednocześnie piękne szpilki zaburzają dynamikę chodu, ograniczając tym samym pracę mięśni łydek.
Regularne treningi – recepta na zdrowe nogi
Ćwiczenia sprawiają, że nogi stają się smukłe, zgrabne, ale jednocześnie silne. Sprężyste mięśnie stanowią idealne wsparcie dla otaczających je żył. Pamiętajmy o tym, że nasze treningi powinny być regularne - warto ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu.
Którą dyscyplinę sportu wybrać? Świetnie sprawdzą się zajęcia grupowe proponowane przez kluby fitness. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na częste wizyty na siłowni, zastąpmy je ćwiczeniami na macie w zaciszu własnych czterech kątów. Równie dobrym wyborem okaże się jazda na rowerze, a nawet szybki marsz.
Zadbajmy o właściwą dietę
Na stan naszych żył wpływa nie tylko aktywność fizyczna, ale również sposób w jaki się odżywiamy. Sięgajmy po produkty bogate w antyoksydanty oraz flawonoidy, które wzmacniając ściany żył wspomagają działanie układu krwionośnego. Te dobroczynne składniki znajdziemy głównie w świeżych warzywach i owocach.