Pięknie wyrzeźbione ciało i smukła sylwetka to atuty, które chciałby posiadać praktycznie każdy z nas. Dążąc do wyznaczonego celu, regularnie uczęszczamy na siłownię lub decydujemy się na treningi typu kardio. Pośpiech oraz chęć ujrzenia wymarzonych efektów, sprawiają, że niejednokrotnie zapominamy o istotnym aspekcie sprawności fizycznej, jakim jest gibkość naszego ciała.
Czym jest gibkość?
Pod pojęciem gibkości kryje się zdolność do wykonywania pełnego zakresu ruchów. Oznacza to, że każdy z naszych stawów jest w stanie swobodnie pracować, zachowując jednocześnie odpowiednie napięcie mięśni.
Zdaniem specjalistów należy wyróżnić dwa rodzaje gibkości – wszechstronną oraz specjalną. Pierwszy z wymienionych typów odnosi się do typowych, codziennych czynności i dotyczy praktycznie każdego z nas. Drugi, nazywany gibkością specjalną jest kształtowany podczas uprawiania konkretnej dyscypliny sportu i odpowiada wymaganiom, jakie stawia przed nami konkretny rodzaj treningu.
Przyczyny utraty gibkości
Podstawową przyczyną utraty gibkości jest brak aktywności fizycznej. Pozbawiony niezbędnej dawki wysiłku organizm, nie jest w stanie zachować naturalnej ruchomości stawów. Ograniczenie gibkości często wynika także z naszych zaniedbań podczas ćwiczeń. Pamiętajmy, że zarówno trening siłowy, jak i kardio, mogą prowadzić do powstania tak zwanych przykurczów mięśniowych.
Jak nie dopuścić do ograniczeń w obrębie gibkości?
Aby nie dopuścić do obniżenia poziomu naszej gibkości, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podstawową kwestią jest rozgrzewka, która powinna poprzedzać każdy z naszych treningów. Jak długo powinny trwać ćwiczenia przygotowujące nasze mięśnie i stawy do wysiłku? Zdaniem specjalistów efektywna rozgrzewka zajmie nam około piętnastu minut. Nie zapominajmy o tym, że w tym czasie musimy zadbać o całe nasze ciało, a nie tylko o jego konkretną partię.
Równie ważnym aspektem co rozgrzewka, jest stretching, który powinien stanowić finalny element każdego z naszych treningów. Rozciągające ćwiczenia na macie pozwolą nam nie tylko zadbać o dobrą formę naszych stawów i mięśni, ale wyrównają nasz oddech, a tym samym zrelaksują nasz zmęczony organizm.