Dla wielu z nas Nowy Rok symbolizuje wkroczenie w kolejny etap. Takie założenie mobilizuje nas do wyznaczania sobie nowych ambitnych celów. Najczęściej nasze noworoczne postanowienia związane są ze zmianą trybu życia. Planujemy zdrowo się odżywiać oraz zwiększyć dawkę codziennej aktywności. Efektem naszego poświęcenia będzie poprawa naszego samopoczucia, wyśmienita kondycja fizyczna smukła, a także wysportowana sylwetka, o której marzymy już od tak dawna. Brzmi obiecująco, prawda? Dlaczego więc tak rzadko udaje nam się wytrwać w noworocznych postanowieniach i osiągnąć wyznaczony cel?
Próbując odmienić swoją codzienność, zazwyczaj zapominamy o przeszkodach, które podczas naszych zmagań z pewnością staną nam na drodze do sukcesu. Wierząc we własne siły, często uznajemy, że wprowadzenie planowanych zmian nie sprawi nam większego kłopotu. Co więcej, chcemy działać wielowymiarowo, a zarazem szybko i efektywnie. Niestety takie podejście sprawia, że nasz cel staje się niezwykle trudny do osiągnięcia, a w przypadku osób o niezbyt silnej motywacji – z góry skazany na porażkę. Warto się zatem zastanowić, w jaki sposób postępować, aby nasze noworoczne postanowienia stały się rzeczywistością. Przed nami kilka wskazówek, które ułatwią nam wprowadzenie pozytywnych, a jednocześnie trwałych zmian.
Metoda małych kroków
Podstawą naszego sukcesu jest odpowiednia motywacja i nasza silna wola. Jednak, aby łatwiej było nam osiągnąć wyznaczony cel, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie stopniowe zmiany stanowią istotny krok naprzód. Zastosujmy zatem metodę małych kroków.
Jeśli nasza dieta daleka jest od doskonałości, rozpocznijmy zmiany od ograniczenia ilości spożywanych słodyczy oraz tłustych, smażonych potraw. To właśnie one są najczęstszą przyczyną naszej nadwagi. Gdy nasz organizm przywyknie do takiej zmiany, pójdźmy o krok dalej i ponownie zmniejszy kaloryczność naszych posiłków. Głodówka i nagłe, rygorystyczne ograniczenie energetyczności spożywanych produktów może doprowadzić nie tylko do niepożądanego efektu jo-jo, ale także do pogorszenia się stanu naszego zdrowia.
Znajdźmy kompana do ćwiczeń
Rozpoczynając swoją przygodę ze zdrową dietą oraz regularnymi treningami, warto zadbać o towarzysza naszych zmagań. Dlaczego? Towarzystwo drugiej osoby (członka rodziny, przyjaciela, czy też partnera) to silna motywacja. Zdecydowanie łatwiej będzie nam zmobilizować się do ćwiczeń, jeśli wcześniej ustalimy z naszym kompanem konkretną godzinę i miejsce treningu.
Wspólne odchudzanie to również zdrowa rywalizacja. Obserwując efekty zmagań drugiej osoby, będziemy dążyć do osiągnięcia co najmniej porównywalnych wyników. Co więcej, dobre towarzystwo to także mile spędzony czas. Interesująca rozmowa z pewnością uprzyjemni nam czas spędzony na wymagających ćwiczeniach.