Bycie matką to marzenie większości kobiet. Niestety ciąża oprócz cudownych przeżyć i towarzyszącej im euforii wiąże się również z mniej przyjemnymi konsekwencjami. Podczas dziewięciu miesięcy w dużym stopniu zmienia się nasze ciało. Z tego też względu po urodzeniu dziecka chcemy możliwie najszybciej powrócić do sylwetki sprzed okresu ciąży.
Płaski brzuch, smukłe nogi oraz brak cellulitu to cel prawie każdej z nas. Nic dziwnego, w końcu zgrabna sylwetka to symbol zdrowia i urody. W czasach kiedy bycie „fit” jest na topie trudno pogodzić się z kilkunastoma (a niekiedy nawet kilkudziesięcioma) dodatkowymi kilogramami. Przed nami kilka rad, które pomogą nam odzyskać formę.
Aktywność fizyczna podczas ciąży
Znane wszystkim powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” znajduje swoje zastosowanie również podczas ciąży. Prawdą jest to, że w tym cudownym okresie musimy być czujne i uważne. Nie powinnyśmy między innymi wykonywać podskoków, czy też podnosić ciężkich przedmiotów. Złym pomysłem jest jednak unikanie jakiejkolwiek aktywności.
Jeśli wcześniej uczestniczyłyśmy w zajęciach fitness, a prowadzący naszą ciążę lekarz nie wnosi żadnych zastrzeżeń możemy śmiało kontynuować dotychczasowe treningi. W przypadku, gdy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a stan naszego zdrowia jest dobry, zalecana jest aktywność, aż do momentu porodu.
Zalety ćwiczeń w ciąży
Udział w zajęciach fitness, czy też samodzielny trening w domu pomogą nam nie tylko zachować dobrą kondycję, ale i wystrzec się zbędnych kilogramów. Ponadto przyzwyczajone do wysiłku ciało zregeneruje się zdecydowanie szybciej, a co za tym idzie już kilka miesięcy po porodzie będziemy mogły cieszyć się zgrabną sylwetką.
Co więcej silne, wysportowane ciało o wiele łatwiej zniesie wszelkie niedogodności związane z okresem ciąży oraz samego porodu. Nie straszne będą nam między innymi uciążliwe bóle pleców. Regularne treningi to także mniejsze ryzyko zapalenia żył, czyli pojawienia się tak zwanych żylaków.
Pielęgnacja ciała
Do zachowania atrakcyjnego wyglądu po ciąży niezbędna jest również właściwa pielęgnacja. Codzienne stosowanie kosmetyków - balsamów nawilżających oraz ujędrniających sprawi, że nasza skóra będzie elastyczna, a tym samym lepiej zniesie stawiane przed nią wyzwania.
Problemem wielu Pań są także rozstępy. Niestety ciąża i związany z nią wzrost wagi sprzyjają powstaniu tego typu defektów skóry. Na szczęście nie jesteśmy na nie skazane! Dostępne w drogeriach oraz aptekach specjalistyczne maści, żele, czy też płyny na bazie olejów skutecznie uchronią nas przez nieestetycznymi rozstępami. Pamiętajmy jednak o tym, by stosować je zgodnie z zaleceniami przedstawionymi na opakowaniu.