Systematyczność naszych treningów stanowi podstawę ich efektywności. Sporadyczny wysiłek, nawet jeśli będzie wyczerpujący, nie zagwarantuje nam oczekiwanych rezultatów. Niestety coraz częściej brak nam sił i motywacji do regularnej aktywności. Za przyczynę naszej niechęci do ćwiczeń niejednokrotnie uznajemy nadmiar obowiązków, a co za tym idzie nieustanny brak czasu na trening. Warto się jednak zastanowić, czy nasze zmęczenie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) faktycznie wynika z napiętego harmonogramu dnia.
Nie ulega wątpliwości, że słabszy dzień może zdarzyć się każdemu z nas. Jeśli raz na jakiś czas zrezygnujemy z zaplanowanego treningu, najprawdopodobniej nie wpłynie to negatywnie na naszą kondycję fizyczną, czy też na nasz wygląd. Problem pojawia się w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zachować ogólnej systematyczności ćwiczeń. Musimy być świadomi, że częste osłabienie i brak energii mogą być oznaką pewnych niedoborów występujących, które są nam sygnalizowane przez nas organizm.
Niewielka ilość snu
Regeneracja to jeden z najczęściej pomijanych, a jednocześnie niezwykle istotnych elementów treningu. To właśnie na tym etapie następuje przyrost tkanki mięśniowej, a tym samym kształtuje się upragniona przez nas sylwetka. Kluczowym aspektem regeneracji jest oczywiście odpowiednia dawka snu. Wszelkie zaniedbania pojawiające się w tym obszarze, mogą (i najprawdopodobniej będą) prowadzić do uczucia permanentnego zmęczenia. Weźmy pod uwagę fakt, że organizm osoby aktywnej fizycznie wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wspomnianą formę odpoczynku.
Pamiętajmy, że ogromne znaczenie ma nie tylko długość naszego snu, ale także jego jakość. Co kryje się pod tym tajemniczym określeniem? Przede wszystkim nasz komfort. Zadbajmy o to, żeby nasze łóżko wygodne i stanowiło właściwe podparcie dla naszego kręgosłupa. Tuż przed snem warto również porządnie przewietrzyć naszą sypialnię.
Uboga energetyczność posiłków
Zbyt mała liczba spożywanych kalorii to problem, który dotyczy przede wszystkim pań. Chęć utrzymania perfekcyjnej, smukłej sylwetki sprawia, że nadmiernie ograniczamy ilość oraz energetyczność trafiających na nasze talerze produktów. Niedobór kalorii sprawia, że nie jesteśmy w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb naszego organizmu, a tym bardziej zmobilizować go do jakiegokolwiek dodatkowego wysiłku.
Nie powinniśmy zapominać o tym, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na tempo naszego metabolizmu. Oznacza to, że nasze ciało zdecydowanie szybciej spala przyswajane przez nas kalorie. W efekcie nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta. Z tego też względu, systematyczne treningi wykluczają możliwość maksymalnej redukcji kaloryczności naszych posiłków.
Zbyt intensywny plan treningowy
Pragnienie uzyskania ekspresowych rezultatów niejednokrotnie prowokuje nas do zbyt częstych i intensywnych ćwiczeń. Chcąc jak najszybciej cieszyć się wymarzoną sylwetką, decydujemy się na codzienne, kilkugodzinne treningi, tym samym całkowicie zapominając o niezbędnym odpoczynku. Niestety takie stanowi prostą drogę do wycieńczenia naszego organizmu, a w konsekwencji całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej.
Jeśli towarzyszy nam przewlekłe zmęczenie, koniecznie przeanalizujmy nasz plan treningowy. Zrezygnujmy z codziennych ćwiczeń i zastąpmy je rozsądną dawką aktywności. Trenujmy od trzech do maksymalnie pięciu razy w tygodniu. Jeśli samodzielne rozpisanie planu ćwiczeń sprawia nam trudność, koniecznie skonsultuj się z zaufanym trenerem personalnym.