Regularny i intensywny jogging to dla większości biegaczy zastrzyk endorfin i ogromna dawka pozytywnej energii. Zdarza się jednak, że pomimo dobrej kondycji fizycznej oraz szczerej pasji nie jesteśmy w stanie zmobilizować się do wykonania założonego planu treningowego. W takiej sytuacji, nawet jeśli udaje nam się rozpocząć trening, to już po krótkim dystansie odczuwamy ogromne zmęczenie, które uniemożliwia nam jego kontynuację.
Czy nagły spadek formy powinien nas zaniepokoić? A może jedynym powodem opuszczenia lub nieukończenia treningu zgodnie z założonym planem jest nasze lenistwo? Powinniśmy być świadomi tego, że nagły spadek formy to problem, który dotyczy większości biegaczy. Co za tym idzie możemy założyć, że jest to całkiem naturalne zjawisko. Warto jednak wiedzieć co może być przyczyną jego wystąpienia oraz jak zachować się, gdy dopadnie nas wspomniane poczucie niemocy.
Przerwać, a może kontynuować trening?
Wykonany w stu procentach plan treningowy to powód do dumy. Taki wysiłek wprowadza nas w dobry nastrój i pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie. A co jeśli nie uda nam zrealizować naszych założeń? Czy towarzyszące nam poczucie winy jest uzasadnione?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że spadek formy zazwyczaj jest krótkotrwały i w żadnym wypadku nie wiąże się z naszą porażką. To jedynie informacja, którą otrzymujemy od naszego organizmu. Co w takim wypadku zrobić? Przede wszystkim powinniśmy natychmiast przerwać bieg. Jego dalsza kontynuacja może jedynie pogorszyć nasz stan i doprowadzić do kontuzji lub krótkotrwałych problemów z widzeniem, nudności, a nawet omdlenia.
Przyczyny nagłego spadku formy
Aby zminimalizować ryzyko ponownego osłabienia organizmu, należy poznać przyczyny wystąpienia spadku formy. Jedną z najczęstszych są zaniedbania podczas regeneracji. Niestety niejednokrotnie zapominamy o tym, że nasz trening przyniesie oczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy zagwarantujemy mu wystarczającą ilość czasu przeznaczonego na wypoczynek. Rezygnacja z regeneracji bądź jej przesadne ograniczenie, nie tylko uczyni nasz trening nieefektywnym, ale dodatkowo doprowadzi do nadmiernego obciążenia i jednoczesnego wycieńczenia organizmu.
Rozgrzewka to kolejny często niedoceniany, lecz niezmiernie istotny elementem treningu. Jej pominięcie, bądź zbagatelizowanie, również może stać się przyczyną poważnych utrudnień występujących podczas biegu. Pamiętajmy o tym, by przed rozpoczęciem intensywnej aktywności rozgrzać mięśnie oraz stawy całego ciała. Takie postępowanie przygotuje nasz organizm do późniejszego intensywnego wysiłku.