Miłośnicy joggingu nie wyobrażają sobie dnia bez pokonania co najmniej kilku kilometrów. Jednak tym z nas którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, towarzyszą zazwyczaj odmienne emocje. Pokonanie pierwszych kilkuset, a niekiedy jedynie kilkudziesięciu metrów potrafi być prawdziwą udręką. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną zadyszki oraz braku sił jest nie tylko nasza nie najlepsza kondycja fizyczna, ale także problem z utrzymaniem równego oddechu.
Oddychanie jest nam niezbędne do przeżycia, jednak jedynie nieliczni z nas zastanawiają się nad tym, jak funkcjonuje wspomniany mechanizm. Jego głównym celem jest dostarczenie znajdującym się w naszym organizmie komórkom odpowiedniej dawki tlenu. Podczas wysiłku fizycznego zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen. To oznacza, że musimy mu zapewnić zdecydowanie (nawet kilkunastokrotnie) większą ilość powietrza niż w momencie spoczynku. Niezbędne staje się zatem utrzymanie równego i głębokiego oddechu. Niestety nie zawsze jest to proste.
Jak oddychać podczas joggingu?
Prawidłowe oddychanie jest równie istotne co właściwa technika samego biegania. Jeśli nie skoordynujemy obu elementów, nasz wysiłek, zamiast pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, może przysporzyć nam wiele problemów. Z tego też względu dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie nauki równego i głębokiego oddechu jeszcze przed pierwszą „lekcją” joggingu.
Umiejętnością, jaką powinniśmy nabyć w pierwszej kolejności, jest nabieranie powietrza nie tylko przez nasze płuca, ale również przez przeponę. Opanowanie wspomnianego mechanizmu pozwoli zwiększyć dawkę nabieranego powietrza, oraz ograniczy ruch naszych ramion, co pozwoli nam oszczędzić odrobinę cennej energii.
Bieganie podczas chłodnych dni
Okres zimowy nie sprzyja nawet doświadczonym biegaczom. W tym czasie utrudniona jest nie tylko nasza aktywność. Nieprzyjazne warunki atmosferyczne mogą także skutecznie zmniejszyć komfort naszego oddychania.
Z uwagi na niskie temperatury, wydawać by się mogło, że rozsądnym posunięciem, będzie wdychanie powietrza jedynie przez nos, który w naturalny sposób je ogrzewa. Niestety takie rozwiązanie może sprawić, że w warunkach intensywnego wysiłku, docierająca do naszego organizmu dawka tlenu będzie zbyt mała. Nie rezygnujmy zatem z oddychania również za pomocą ust. W przypadku bardzo niskim temperatur warto zaopatrzyć się w sportową kominiarkę lub chustkę, która zakryje nasze usta, a tym samym ogrzeje wdychane przez nas powietrze.