Podczas ciąży zmienia się ciało kobiety. Efekt ten jest nieunikniony, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Zwiększoną opieką należy objąć między innymi nasz kręgosłup, który podczas ciąży jest szczególnie narażony na różnego rodzaju dolegliwości. Aby uniknąć niepożądanego bólu, warto zastosować się do kilku porad.
Wraz z przebiegiem ciąży zwiększa się masa ciała kobiety. Ze względu na postępujący rozwój dziecka, zmienia się również nasz środek ciężkości. Co ciekawe ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa mają także hormony. Organizm przyszłej mamy zaczyna wytwarzać relaksynę, która powoduje rozluźnienie stawów miednicy oraz krzyżowo-biodrowych.
Czynniki zwiększające ryzyko bólu kręgosłupa w czasie ciąży
Należy zaznaczyć, że ból kręgosłupa w czasie ciąży dotyka większości kobiet. Można by więc uznać, że jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Co prawda, ciało przyszłych mam jest bardziej narażone na tego typu dolegliwości, jednak nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie im zapobiec, a przynajmniej zminimalizować uczucie dyskomfortu.
Ryzyko wystąpienia uciążliwego bólu kręgosłupa zwiększa się w przypadku zaniedbań w obrębie naszej postawy. Najczęściej spotykanym problemem jest tak zwane garbienie się. Spodziewając się dziecka, powinnyśmy zadbać o to, by nasza sylwetka zawsze była wyprostowana. Zwróćmy także uwagę na prawidłowy rozkład masy ciała. Istotne, aby był on równomiernie rozłożony na obydwu naszych stopach. Niewłaściwym nawykiem jest również zakładanie nogi na nogę oraz siadanie na samej krawędzi krzesła.
Zadbajmy o prawidłową dietę
Ból kręgosłupa bezpośrednio wiąże się ze wzrostem naszej wagi. Z tego też względu należy mieć na uwadze to, by przyrost naszej masy ciała nie był nadmiernie duży. W tym celu warto zadbać o zrównoważoną, wartościową dietę. Świetnym wyborem będą bogate w błonnik produkty pełnozbożowe, a także warzywa oraz owoce.
Unikajmy niezdrowych, wysokokalorycznych produktów - ciąża nie powinna być usprawiedliwieniem dla naszych zachcianek. Regularne wizyty u lekarza pomogą nam sprawdzić prawidłowość przyrostu naszej wagi. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zrezygnujmy z przepełnionych cukrem, gazowanych napojów. W zamian za to sięgajmy po wodę mineralną bez zawartości dwutlenku węgla.
Aktywność fizyczna podczas ciąży, a ból dolegliwości kręgosłupa
Panie spodziewające się dziecka niejednokrotnie obawiają się podejmowania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jednak umiarkowana aktywność to element, którego nie powinno zabraknąć w codziennym życiu przyszłych mam. Ważne jest to, aby zdecydować się na właściwy rodzaj treningu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą nam zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości związanych z przeciążeniem kręgosłupa.
Bezpiecznym wyborem są oczywiście spacery. Pamiętajmy jednak o wygodnym sportowym obuwiu. Dobrym pomysłem będzie również wizyta na basenie. Pływanie pomoże nam odciążyć zmęczony kręgosłup, a jednocześnie wzmocni nasze mięśnie. Podczas aktywności w basenie sprawdzi się jednoczęściowy kostium kąpielowy. Unikajmy natomiast aktywności zawierającej elementy takie jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej, czy też wyskoki. Niewskazane są również ćwiczenia rozciągające wewnętrzne mięśnie ud oraz mięśnie brzucha.