Wraz z nastaniem jesieni wiele osób, które aktywnie spędzały czas wolny, trenowały na świeżym powietrzu, zaczyna przerzucać się na siłownie, kluby fitness lub domowe treningi. Dużym powodzeniem przynajmniej do marca i kwietnia cieszyć się będą bieżnie. Nie od dziś wiadomo, że takie urządzenia mogą stanowić świetną alternatywę dla biegania na świeżym powietrzu, zwłaszcza, kiedy za oknem panuje niezbyt sprzyjająca aura. Oczywiście istnieją pewne różnice między bieganiem w terenie a wykorzystywaniem bieżni. Nie są to jednak aż tak duże rozbieżności, przez co z czasem powinniśmy do nich przywyknąć. Dlaczego warto stawiać na bieżnie i jakie modele na rynku są warte uwagi?
Zalety bieżni
Bieżnia należy do urządzeń treningowych, które dają nam uniwersalny trening. Możemy postawić na ćwiczenia biegowe o każdej porze dnia i nocy. Dla wielu osób ważne jest to, iż bez wychodzenia z domu da się postawić na intensywny, a przy tym efektywny trening. Bieżnie w porównaniu do klasycznego biegania w terenie znacznie mniej obciążają stawy, a przy tym minimalizują ryzyko kontuzji. Dostajemy dzięki nim ciekawe opcje precyzyjnego zaplanowania treningu. W zależności od obranego programu treningowego zyskamy innymi wymiar prędkości czy też obciążenia. Nasza sesja treningowa może być jednego dnia spokojna, a innego zintensyfikowana. Załączony komputer informuje nas o najważniejszych parametrach treningu, czyli o czasie, dystansie, spalanych kaloriach.
Jaki model wybrać?
W ofercie niejednego sklepu sportowego znajdziemy mniejszy lub większy wybór modeli z niższej, jak i wyższej półki cenowej. Różnią się one między sobą przede wszystkim jakością, ilością zawartych w komputerze programów treningowych. Podczas zakupu dobrze jest pamiętać, iż długość pasa bieżni musi być dostosowana do naszego wzrostu. Jeśli posiadamy około 180 centymetrów wzrostu, to obrane przez nas urządzenie powinno być dłuższe niż 140 cm. Dodatkowo taki produkt musi być dopasowany do wagi. Według ekspertów dobrze jest wybierać egzemplarze z przynajmniej 10-kilogramowym zapasem. Ważny może być także stopień amortyzacji czy moc silnika. Oto kilka najciekawszych modeli bieżni, które znajdziemy w sklepach online.
FITKRAFT SMT01
Tradycyjnie zaczynamy od produktów z niższej półki cenowej. Pierwszym z nich jest bieżnia treningowa SMT01. To bardzo ciekawa opcja dla tych osób, które nie wymagają zbyt wiele od urządzenia treningowego, a przy tym nie chcą za dużo wydawać na domowe wyposażenie siłowni. Jest to jedna z najtańszych bieżni na rynku, którą zakupić powinniśmy w cenie poniżej 700 złotych. Jest nam w stanie zagwarantować efektywny trening aerobowy, angażując podczas ćwiczeń wszystkie partie mięśniowe. Zastosowana została w niej stalowa rama, która gwarantuje bezpieczeństwo. W zasięgu ręki znajdziemy specjalny klucz magnetyczny, który zapewnia wyłączenie urządzenia w momencie odłączenia go od komputera.
Niewątpliwie zaletą FITKRAFT SMT01 jest kompaktowy styl urządzenia - bez trudu możemy je złożyć i ustawić pionowo. Nie zajmie w związku z tym wiele miejsca w pomieszczeniu. Model ten zaopatrzony został w elektryczną regulację oporu. Jego prędkość maksymalna wynosi 10 km/h, a maksymalne obciążenie to 110 kg.
Sapphire SG-1600T FUNK
Źródło: Depositphotos.com
Sapphire to niezwykle znany i ceniony producent sprzętu treningowego, który w swej ofercie posiada nie tylko orbitreki i rowery stacjonarne, lecz także różnego typu bieżnie. Opisywany model SG-1600T FUNK to również produkt z niższej półki, który zakupimy za mniej niż 1000 złotych. Jest to bieżnia, której niewielkie wymiary świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowo wprowadzono w niej specjalny system składania, przez co bieżnię bez trudu schowamy w szafie czy nawet pod większym łóżkiem.
Model zaopatrzony został w funkcjonalny komputer z czytelnym wyświetlaczem. Znajdziemy w nim między innymi trzy programy treningowe oparte o takie parametry jak czas, dystans, kalorie. Jeśli przez 5 minut nie korzystamy z bieżni, wyłączy się ona automatycznie. Dla komfortu i bezpieczeństwa producent wprowadził amortyzowany pas. Ponieważ prędkość maksymalna wynosi tylko 8 km/h, będzie to najlepszy produkt dla początkujących lub osób starszych.
Energetic Body W200
Mamy tu następny przykład podstawowego urządzenia, za które zapłacimy mniej niż 1000 złotych. Energetic Body W200 to również standardowe urządzenie umożliwiające przeprowadzenie treningu biegowego w mieszkaniu lub domowej siłowni. Do dyspozycji otrzymujemy w niej komputer z 12 programami ćwiczeń, dzięki czemu w zależności od dnia możemy znacząco urozmaicać swój trening. Na czytelnym wyświetlaczu prezentowana będzie aktualna prędkość, czas treningu, pokonany dystans oraz spalone kalorie. To także egzemplarz, który nie zajmie nam zbyt wiele miejsca w wybranym pomieszczeniu. Do dyspozycji mamy zakres prędkości 1 - 10 km/h, a maksymalne obciążenie wynosi 110 kg.
Premium BT 5420 Body Sculpture
Tym razem przechodzimy do produktu, który kosztuje powyżej 2000 złotych. Premium BT 5420 marki Body Sculpture to wysokiej klasy sprzęt, w którym zastosowano szeroki pas bieżni o wymiarach 125x42 cm, dodatkowo amortyzowany systemem I-shock. Takie rozwiązanie w bardzo dobrym stopniu odciąża stawy i pozwala na komfortowy, cichy bieg. Z pewnością różnica pomiędzy tym modelem a wymienionymi uprzednio polega na tym, iż tu możemy rozpędzić się do 14 km/godz. Jednocześnie dostajemy możliwość ustalenia kąta nachylenia bieżni do 10%. Poprzez to możemy poniekąd symulować warunki biegu pod górę.
W komputerze pokładowym znajdziemy zainstalowanych aż 16 programów treningowych, z czego 3 z nich dopasujemy idealnie do siebie, 12 jest predefiniowanych, a 1 manualny. Producent wprowadził w bieżni miejcie na urządzenia mobilne, port USB i głośniki kompatybilne ze smartfonami. Dzięki temu w czasie biegu będziemy mogli cieszyć się ulubioną muzyką. Do dyspozycji mamy opcję sprawdzającą nasz poziom tkanki tłuszczowej, puls.
Klarfit Treado Advanced
Kolejnym urządzeniem, którego cena przekracza 2000 tysiące złotych jest Klarfit Treado Advanced. Dostajemy w tej cenie całkiem uniwersalne urządzenie, albowiem jest to magnetyczna bieżnia z pulsometrem ręcznym, komputerem treningowym, przyrządem do masażu oraz wbudowaną ławką do ćwiczenia brzuszków. Bieżnia na wyposażeniu posiada hydrauliczny mechanizm podnoszący, który umożliwia łatwe podnoszenie i opuszczanie.
Z pewnością komfort ćwiczeń będzie możliwy dzięki magnetycznej bieżni z antypoślizgową powłoką. W standardzie znajdziemy komputer treningowy z czytelnym wyświetlaczem LCD. Ciekawostką może być wbudowany przyrząd do masażu za pomocą specjalnego pasu, dzięki któremu można odrobinę poprawić niedoskonałości ciała. W tym modelu dostępna prędkość ma zakres 1 - 12 km/h, a maksymalne obciążenie wynosi 120 kg.
Zipro Dream
Zipro Dream to przykład bieżni, za którą przyjdzie nam zapłacić ponad 3000 złotych. Egzemplarz ten odznacza się bardzo dobrą ergonomią. Zastosowany duży pas biegowy zapewnia komfortowe warunki do biegania, a maksymalna moc silnika to 3,5 KM, czyli blisko dwukrotnie więcej od wymaganego minimum. Dzięki temu taśma rozpędza się do prędkości od 1 do 20 km/h. Do dyspozycji mamy również komputerowo sterowany kąt nachylenia 0-15%. Te dwa czynniki sprawiają, że możemy jeszcze bardziej wykorzystać możliwości takiego urządzenia w warunkach domowych.
Zipro Dream posiada przyciski szybkiej regulacji prędkości oraz kąta nachylenia. Znajdziemy w niej pomiar pulsu poprzez sensory dotykowe na uchwytach. Z pewnością o komfort biegu zadba amortyzacja, składająca się z 6 elastomerów ze sprężynami zewnętrznymi. Na wyposażeniu jest także wejście USB, czytnik kart SD, a także dwa wbudowane głośniki, co pomoże w uatrakcyjnieniu samego treningu. Maksymalna waga użytkownika w tym wypadku to 150 kg.
HMS BE8510i Premium
Tym razem za cenę ponad 4000 złotych otrzymamy ceniony i polecany model bieżni marki HMS. Ta interesująca oraz wysokiej jakości bieżnia elektryczna zaopatrzona została w progresywny komputer z możliwością podłączenia urządzenia przenośnego. Może na co dzień współpracować z dedykowaną aplikacją iRunning+, dzięki której otrzymamy dostęp do interaktywnego centrum danych i rozrywki, jak choćby Google Street View – pokonywany przez nas dystans będzie bezpośrednio zaznaczany na mapach.
System nowoczesnych amortyzatorów zagwarantuje nam lekkość i elastyczność biegu. Do obsługi wielu programów czy opcji w bieżni zastosowany został dotykowy wyświetlacz. W komputerze pokładowym dostępnych jest aż 99 programów tematycznych. Producent dał nam do dyspozycji wejście Audio, port USB, slot karty SD oraz dwa wbudowane głośniki. HMS BE8510i Premium może rozpędzić się do 22 km/h, a maksymalna wartość pochylenia to 22%. Dopuszczalna waga użytkownika tutaj to aż 180 kg.
ADVENTURE 5 Horizon Fitness
Na sam koniec prezentujemy Adventure 5. Jest to urządzenie, na które musimy wydać przynajmniej 6000 złotych. Oferowana jest nam tu konstrukcja w połączeniu z większą mocą silnika. Dzięki niej możemy liczyć faktycznie na bardzo intensywny trening. Model ten może na co dzień współpracować z ViaFit, czyli aplikacją, która przeprowadza szczegółową analizę treningu. Dane treningowe mogą nam pomóc w ustaleniu planu oraz konkretnej diety. Horizon Fitness posiada tryb oszczędności energii, gdzie po 15 minutach braku aktywności przechodzi automatycznie w stan uśpienia.
Zastosowano w nim wyświetlacz 5,75" LCD z niebieskim podświetleniem, który w czytelny sposób prezentuje dane o kaloriach, dystansie, czasie, kącie nachylenia, pulsie. Dodatkowo możemy skorzystać z 14 programów tematycznych, telemetrycznego system pomiaru pulsu. Producent dał nam do dyspozycji napęd sterowany cyfrowo. Dzięki temu o wiele lepiej będziemy mogli ustawiać wszelkie parametry przed rozpoczęciem treningu. Uwagę może zwracać również specjalny mechanizm, który znacząco wycisza pracę urządzenia. O komfort i bezpieczeństwo podczas biegu dba między innymi 3-stopniowa amortyzacja (VRC) Variable Respnse Cushioning, która wytwarza odpowiednią sprężystość w każdej fazie kroku. Dostępny jest tu zakres prędkości 0,8-20 km/h, kąt nachylenia 0-12%, a maksymalne obciążenie wynosi 148 kg.