Coraz częściej wspomina się o negatywnym wpływie cukru na stan naszego zdrowia. Regularne spożywanie produktów bogatych w sacharozę zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i dolegliwości takich jak cukrzyca, nadwaga, otyłość, a także próchnica. Czy zatem chęć zachowania dobrej formy zmusza nas do całkowitej rezygnacji z uwielbianej przez nas słodyczy? A może warto sięgnąć po jeden z dostępnych zamienników sacharozy?
Dieta ma ogromny wpływ na większość aspektów życia. To od niej w dużej mierze zależy nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Sposób w jaki się odżywiamy wpływa również na nasz wygląd oraz kondycję. Nic więc dziwnego, że osoby aktywne fizycznie przywiązują szczególną wagę do tego co trafia na ich talerze. Z tego też względu rezygnują one z tradycyjnego cukru stołowego na rzecz innych substancji słodzących. Po którą z nich sięgnąć? Zgodnie z opiniami specjalistów, najlepszym wyborem jest erytrol.
Czym jest erytrol?
Erytrol (nazywany również erytrytolem) to jeden z dodatków do żywności, który stosowany jest jako substancja słodząca. Oznaczany jest symbolem - E968. Opisywany związek chemiczny należy do alkoholi alifatycznych z grupy cukroli. Wspomniany przeze mnie słodzik występuje naturalnie w niektórych owocach. Znajdziemy go w gruszkach, winogronach, a także melonach. Źródłem erytrolu są również pyłki kwiatów, owoce morza, napoje fermentowane (np. winio), grzyby, porosty i algi.
Jednak dostępna w sklepach substancja słodząca, nie jest pozyskiwana z wyżej wymienionych, naturalnych produktów. Erytrol po który sięgamy jest syntezowany z gliceryny przez odpowiednio dobrane gatunki drożdży.
Smak i wygląd erytrytolu
Erytrytol, zarówno w swojej barwie oraz strukturze, jak i w smaku do złudzenia przypomina sacharozę. Te niewielkie białe kryształki są jednak mniej słodkie niż tradycyjny cukier. Słodycz erytrolu jest równa siedemdziesięciu procentom słodyczy sacharozy. Co istotne, opisywany dodatek do żywności w odróżnieniu od innych słodzików, nie pozostawia charakterystycznego „chemicznego” posmaku.
Zalety erytrolu
Podstawową zaletą erytrolu jest brak jakichkolwiek efektów ubocznych wynikających z jego stosowania. Spożywanie nawet dużej ilości słodzika nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu przeczyszczającego, czy też wzdęć, co zdarza się stosunkowo często w przypadku pozostałych zamienników cukru (m.in. ksylitolu).
Kolejnym plusem erytrolu jest indeks glikemiczny bliski zeru. Ponieważ słodzik nie wpływa na poziom glukozy oraz insuliny we krwi, może być on bezpiecznie stosowany przez osoby chore na cukrzycę. Ze względu na swoją niską kaloryczność erytrytol sprawdzi się również u tych z nas, którzy borykają się z nadwagą lub jej zaawansowaną formą - otyłością. Warto zaznaczyć, że wartość energetyczna erytrolu jest średnio dziesięć razy niższa, niż w przypadku cukru stołowego.