Zdrowe odżywianie jest niezbędne do zachowania witalności oraz smukłej sylwetki. Pełnowartościowe produkty spożywcze dostarczają nam energii na długie godziny, dzięki czemu możemy sprawnie funkcjonować przez cały dzień. Ci z nas, którzy zawracają uwagę na to co trafia do naszych żołądków, z pewnością słyszeli o błonniku. Warto się zastanowić jak wspomniany przeze mnie składnik wpływa na funkcjonowanie organizmu.
Gdzie występuje błonnik?
Największą dawkę błonnika znajdziemy w produktach pełnoziarnistych. Proponuję zatem sięgać po ciemne pieczywo, brązowy ryż oraz makaron, a także kasze. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojego śniadaniowego menu płatków zbożowych oraz otrębów. Sporą porcję cennego składnika zawierają również owoce oraz warzywa.
Warzywa i owoce bogate w błonnik
Warzywa po które warto sięgać to przede wszystkich fasola, groch, soja i soczewica. Równie dobrze sprawdzi się groszek, bób, brukselka, a także korzeń pietruszki i selera. Odrobinę mniejszą zawartością błonnika (jednak wciąż wystarczająco wysoką) charakteryzuje się kapusta, burak, sałata, kalafior, jak i zyskujący na popularności jarmuż.
Bogate w błonnik są również owoce takie jak porzeczki (we wszystkich trzech wariantach kolorystycznych), maliny, awokado, agrest, gruszki oraz kiwi. Nasz organizm będzie nam także wdzięczny za porcję cytrusów, jabłek, truskawek lub śliwek.
Zalety błonnika
Główną zaletą błonnika jest jego dobroczynny wpływ na pracę naszych jelit. Co za tym idzie opisywany przeze mnie składnik przyśpiesza proces trawienia, wchłaniania wartości odżywczych oraz wydalania przyjmowanego przez nas pożywienia. Zdaniem specjalistów takie działanie błonnika chroni nas przed nowotworem jelita grubego.
Kolejną właściwością błonnika jest wzmożenie uczucia sytości podczas i po posiłku. Dzieje się tak ponieważ składnik ten pęcznieje w naszym żołądku. Z tego też względu produkty wysokobłonnikowe są szczególnie polecane osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy.
Błonnik okaże się również niezastąpiony w przypadku, gdy zmagamy się ze zbyt wysokim cholesterolem. Jedząc produkty zawierające dużą jego ilość możemy w znacznym stopniu obniżyć poziom złego cholesterolu w naszej krwi.
Suplementy diety
Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy pozwolić sobie na przyjęcie odpowiedniej dawki błonnika z pożywienia wspomóżmy się suplementacją. Cenny składnik w postaci proszku świetnie posłuży nam jako dodatek do nabiału np. jogurtu lub porannego musli. Dobrze sprawdzi się także w sałatkach. Co więcej - do wyboru mamy kilka wariantów smakowych, dzięki czemu możemy dodać go zarówno do słodkich jak i słonych posiłków.