Wiele osób marzy o nowej, szczuplejszej sylwetce. Niestety decyzja o utracie wagi i wprowadzeniu diety często jest pośpieszna, a tym samym nieprzemyślana. Ponieważ zazwyczaj zależy nam na ekspresowych efektach sięgamy po drastyczne środki.
Jedną z najpopularniejszych metod szybkiej utraty niechcianych kilogramów jest głodówka. Chcąc pozbyć się uciążliwych wałeczków tłuszczu odmawiamy sobie dotychczasowych posiłków zastępując je niezwykle małymi porcjami, a niekiedy całkowicie rezygnujemy z pożywienia. Niestety uzyskane w ten sposób rezultaty zazwyczaj nie są zadowalające. Efekt jojo lub nagłe napady głodu to tylko niektóre ze skutków ubocznych wspomnianych głodówek.
Wady rygorystycznych i nieprzemyślanych diet
Jedzenie jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Za pomocą zróżnicowanego pokarmu dostarczamy naszemu organizmowi składniki odżywcze, które zapewniają nam energię, a tym samym umożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków.
Nie da się ukryć, że zmniejszenie masy ciała jest bezpośrednio związane z koniecznością ograniczenia kaloryczności konsumowanych przez nas produktów spożywczych. Istotne jest jednak to, by zmiana ta nie była nagła i drastyczna. W przeciwnym wypadku nasz organizm dozna szoku i zacznie się bronić, a co za tym idzie zacznie gromadzić i odkładać w formie tłuszczu każdą, nawet niewielką dostarczoną mu porcję pożywienia. Co prawda, uda nam się zrzucić kilka kilogramów, lecz zamiast zgubić niechcianą oponkę, najprawdopodobniej pozbędziemy się wody oraz tkanki mięśniowej.
Wpływ głodówki na nasz nastrój
Jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej ilości wartościowego pokarmu ucierpi nie tylko nasze ciało, ale również nasza kondycja psychiczna. Problemy z koncentracją, wahania nastroju, złe samopoczucie, a niekiedy nawet depresja, mogą być rezultatem nieprzemyślanych decyzji w zakresie odżywiania.
Zdarza się, że przewlekłe głodzenie może doprowadzić do zaburzeń żywieniowych. Najczęstsze z nich to anoreksja oraz bulimia, które to są przyczyną groźnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci osoby zmagającej się z chorobą.
Odchudzajmy się, ale z głową!
Jeśli pragniemy stracić na wadzę i móc cieszyć się atrakcyjną sylwetką musimy uzbroić się w cierpliwość. Jedynie ciężka praca i silna wola doprowadzą nas do wymarzonego (a jednocześnie trwałego) rezultatu.
Podstawą sukcesu jest dieta będąca źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Niezwykle ważne jest to, by dostarczać organizmowi pożywienie w niewielkich, lecz częstych i regularnych dawkach. Dzięki temu unikniemy uciążliwego uczucia głodu i skłonimy nasze ciało do rezygnacji ze składowania niepotrzebnych w tym wypadku rezerw w postaci tkanki tłuszczowej.
Dietę warto wspomóc aktywnością fizyczną. Ruch oraz ćwiczenia pozwolą nam nie tylko spalić część „pochłoniętych” kalorii, ale dodatkowo wymodelują i wzmocnią nasze mięśnie. Jaką formę aktywności wybrać? Dostosujmy trening do swoich własnych upodobań i preferencji. Jeśli przyjemność sprawiają nam zajęcia na siłowni zdecydujmy się właśnie na zakup karnetu do klubu fitness. Równie dobrze sprawdzą się cotygodniowe wizyty na basenie lub długie, rodzinne wycieczki rowerowe.