Odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta to jeden z najistotniejszych elementów planu treningowego. O właściwie skomponowany jadłospis powinni zadbać nie tylko zawodowcy, ale także osoby amatorsko uprawiające sport. Zastanówmy się zatem jakich produktów nie powinno zabraknąć w naszym menu, w przypadku, gdy postanowiliśmy rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną.
Intensywny trening to nie tylko setki spalonych kalorii, które wymagają uzupełnienia. Wysiłek fizyczny wiąże się także ze zwiększonym zapotrzebowaniem naszego organizmu na składniki odżywcze. Z tego też względu istotna nie jest wyłącznie energetyczność produktów spożywczych po które sięgamy, lecz także ich wartość odżywcza. Jeśli zależy nam na utrzymaniu nienagannej formy oraz zwiększaniu fizycznych możliwości, musimy zwrócić szczególną uwagę na to co trafia na nasze talerze.
Węglowodany
Jednym z niezbędnych elementów diety każdego sportowca są węglowodany. To właśnie one powinny stanowić ponad połowę (55-60%) naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Podstawową rolą węglowodanów jest dostarczenie nam energii umożliwiającej prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dalszy wysiłek fizyczny.
Nie bez znaczenia jest jednak to które z wysokowęglowodanowych produktów sięgniemy. Warto wybierać węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Świetnie sprawdzą się między innymi ciemny makaron ugotowany al dente, pieczywo pełnoziarniste oraz zdecydowana większość warzyw. W naszej diecie nie powinno zabraknąć również bogatych węglowodany owoców. Na szczególną uwagę zasługują jabłka, śliwki, brzoskwinie, morele, a także pomarańcze.
Białko
Za prawidłowy wzrost oraz rozwój naszych mięśni odpowiedzialne jest białko. W diecie sportowca powinno ona stanowić około 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. To właśnie ona stanowi główny materiał budulcowy. Dlatego, jeśli zależy nam na zwiększeniu masy mięśniowej naszego ciała, musimy zadbać o to, by w naszej diecie nie zabrakło produktów wysokobiałkowych. Godnym polecenia źródłem białka jest przede wszystkim chude drobiowe mięso. Nie powinniśmy jednak zapominać o dobroczynnych jajach, które wbrew powszechnej opinii, nie wpływają na podwyższenie tak zwanego złego cholesterolu (LDL) w naszej krwi. Dobrym pomysłem okaże się również zakup odżywki białkowej, która charakteryzuje się wysoką przyswajalnością. Szeroki wybór tego typu suplementów umożliwia nam produktu o ulubionym smaku (np. bananowym, truskawkowym lub waniliowym). Po produkty bogate w białko należy sięgać przede wszystkim po zakończonym treningu.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Ostatnie 20-25% dziennej dawki kalorii należy zarezerwować dla tłuszczy. Ogromne znaczenie ma jednak to po jaki rodzaj wspomnianego składnika odżywczego sięgniemy. Zdaniem specjalistów najlepszym wyborem będą jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Bez większego trudu znajdzie myje w oliwie z oliwek, wysokiej jakości olejach roślinnych, orzechach, migdałach oraz rybach takich jak łosoś. Sportowcy powinni ograniczyć natomiast spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, których głównym źródłem są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.