Dieta odgrywa niezwykle istotny aspekt w codziennym życiu każdego sportowca. Od sposobu naszego odżywiania zależy nie tylko wygląd naszej sylwetki, ale także nasze samopoczucie, siła, wytrzymałość i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania energia. Te same zasady żywieniowe tyczą się miłośników sportów zimowych. Jak zatem powinna wyglądać dieta narciarza lub snowboardzisty?
Zima to okres w którym możemy pozwolić sobie na weekend, bądź dłuższy urlop połączony z aktywnością na stoku. Godzina spędzona na nartach lub desce snowboardowej pozwala nam spalić nawet pięćset kalorii. Dodatkowym obciążeniem dla naszego organizmu jest również niska temperatura, która zwiększa nasze zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Na szczęście dobrze zbilansowana dieta pozwoli nam zaspokoić powstały niedobór. Pamiętajmy zatem, aby podczas zimowej aktywności zwiększyć energetyczność spożywanych przez nas posiłków.
Dieta miłośnika sportów zimowych – podstawowe zasady
Menu każdego z nas powinno opierać się na odpowiednim zbilansowaniu składników odżywczych. W naszej diecie muszą występować węglowodany, tłuszcze oraz białko. To jak powinien wyglądać rozkład poszczególnych składników jest zależne przede wszystkim od prowadzonego przez nas trybu życia. W przypadku osób czynnie uprawiających sporty zimowe około sześćdziesięciu procent dziennego zapotrzebowania energetycznego muszą stanowić węglowodany (najlepiej te złożone). Mniej więcej dwadzieścia pięć procent kalorii powinno pochodzić z tłuszczu, natomiast pozostałe piętnaście procent z białka.
Nie zapominajmy również o tym, by dostarczyć naszemu organizmowi niezbędną dawkę witamin i minerałów. Niezwykle istotne są także spożywane przez nas płyny. Intensywny wysiłek przy jednoczesnej rezygnacji z regularnego nawodnienia może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Jego najczęstszymi konsekwencjami są nudności, osłabienie, zawroty głowy, a niekiedy nawet utrata przytomności.
Produkty, po które warto sięgać podczas zimowej aktywności
Produkty pełnoziarniste, takie jak ciemne pieczywo (np. chleb żytni), kasze oraz brązowy ryż są idealnym źródłem wspomnianych węglowodanów złożonych. Co sprawia, że są tak cenne dla sportowców? Dieta bogata w węglowodany złożone pozwala utrzymać nam utrzymać poczucie sytości przez zdecydowanie dłuższy okres czasu niż miałoby to miejsce w przypadku menu opartego o węglowodany proste.
W celu zaspokojenia zapotrzebowania naszego organizmu na pozostałe składniki, warto sięgać po wołowinę oraz dobrej jakości mięso drobiowe. Świetnie sprawdzą się również ryby takie jak łosoś, dorsz, czy też pstrąg. W ramach zdrowej przekąski warto sięgnąć po orzechy, migdały lub suszone owoce. Podczas wysiłku nie zaszkodzi nam również ciasteczko wielozbożowe lub niewielka porcja gorzkiej czekolady.