Proces podczas którego nasz organizm wykorzystuje oraz magazynuje przyjmowaną wraz z pożywieniem energię, nazywamy przemianą materii. Jednym z kluczowych aspektów wspomnianego zjawiska jest tempo w jakim przebiega. Spowolniony metabolizm może znacząco wpłynąć między innymi na efektywność naszego odchudzania. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre z naszych przyzwyczajeń przyczyniają się do obniżenia tempa przemiany materii w naszym organizmie.
Smukłe ciało to obecnie jeden z kluczowych atrybutów świadczących o naszej atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że większość z nas dokłada wszelkich starań, aby móc cieszyć się wspomnianym typem sylwetki. Niestety nasze starania niejednokrotnie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dlaczego tak się dzieje? W tym wypadku “winowajcom” zazwyczaj okazuje się nasz metabolizm, a dokładniej jego spowolnione tempo. Przed nami kilka przykładowych zachowań, które mogą negatywnie wpłynąć na proces przemiany materii w naszym organizmie.
Zbyt mała ilość wypijanej wody
Odpowiednie nawodnienie zdecydowanie zwiększa wydolność naszego organizmu. Pamiętajmy, że rezygnacja z regularnego sięgania po wodę mineralną może doprowadzić do szeregu zaburzeń takich jak zawroty głowy, problemy z koncentracją, nudności, czy też omdlenia. Ponadto ograniczenie ilości i częstotliwości spożywania przez nas opisywanego napoju może stać się także przyczyną znacznego spowolnienia tempa naszego metabolizmu. Co za tym idzie, organizm osoby odwodnionej w tym samym czasie spala mniej kalorii niż ma to miejsce w przypadku osoba odpowiednio nawodnionej.
Stres
Rosnące wymagania, konieczność przyjmowania odpowiedzialności oraz szybkie tempo życia, sprawiają, że naszej codzienności coraz częściej obecny jest silny stres. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przewlekłe napięcie nerwowe, może stać się przyczyną naszej nadwagi. Jak to możliwe? Osoby, które na co dzień borykają się ze stresem, charakteryzują się wysokim poziomem kortyzolu we krwi. Obecność wysokiej dawki wspomnianej substancji przekłada się natomiast na spowolnienie procesów towarzyszących przemianie materii.
Nieprzespane noce
Specjaliści zgodnie twierdzą, że rezygnacja ze snu,lub zbyt duże ograniczenie jego dziennej dawki, ma ogromny wpływ na komfort i jakość naszego życia. To natomiast przekłada się na zmniejszenie wydajności naszego organizmu, a tym samym zmusza go do spowolnienia naszego metabolizmu. Nie zapominajmy o tym, że minimalna długość snu zapewniająca prawidłową regenerację organizmu wynosi zazwyczaj od sześciu do ośmiu godzin (w zależności od konkretnej osoby).
Rezygnacja z aktywności fizycznej
Poruszając temat wolnego tempa przemiany materii, nie sposób nie wspomnieć o naszej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że to właśnie ćwiczenia są jednym z najważniejszych czynników pobudzających metabolizm naszego organizmu. W uzyskaniu najlepszych efektów pomoże nam połączenie treningu typu kardio z treningiem siłowym, który często jest niesłusznie niedoceniany przez kobiety.