Kreatyna to jeden z najpopularniejszych, a co za tym idzie najlepiej przebadanych suplementów diety. Jej głównym zadaniem jest zwiększenie siły oraz masy mięśniowej przyjmującego ją sportowca. Jednak mimo swojej niewątpliwej skuteczności kreatyna niejednokrotnie uznawana jest za zagrażającą naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. Warto się zatem zastanowić czy stosowanie wspomnianego suplementu faktycznie wiąże się z niebezpieczeństwem.
Silna, wysportowana sylwetka to marzenie większości mężczyzn oraz coraz to większej grupy pań. Z tego też względu tak chętnie korzystamy z usług oferowanych nam przez liczne siłownie. Chęć uzyskania spektakularnych efektów sprawia, że decydujemy się sięgnąć po różnego rodzaju suplementy diety, które mają nam pomóc w szybkim osiągnięciu wyznaczonego celu. Pamiętajmy jednak o tym, by przed zastosowaniem „kuracji” szczegółowo zapoznać się ze specyfiką konkretnych środków.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie i odpowiada za dostarczenie naszym mięśniom energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej podstawowym źródłem jest pożywienie takie jak ryby, wołowina oraz drób. Uznaje się, że każdy kilogram mięsa wołowego dostarcza nam średnio cztery gramy kreatyny.
Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność naszego organizmu do samodzielnej syntezy opisywanego związku. Co więcej, w pozbyciu się kreatyny „pomaga nam” również intensywny wysiłek fizyczny. Należy zaznaczyć, że uszczuplenie jej zapasów prowadzi do gwałtownego i zdecydowanego zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Naturalną wydaje się zatem chęć sportowców do zastosowania skutecznej suplementacji.
Wpływ kreatyny na nasz organizm
Ogromną zaletą kreatyny jest wspomniane już zwiększenie wydolności oraz wytrzymałości naszego organizmu. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że dzięki odpowiedniej suplementacji będziemy w stanie przeprowadzić dłuższy, a przede wszystkim intensywniejszy trening. Kreatyna sprawia, że nasze ciało jest bardziej odporne, przez co później zaczyna odczuwać zmęczenie.
Ale to nie wszystko! Kolejnym bezdyskusyjnym atutem opisywanego związku jest stworzenie warunków umożliwiających szybszy wzrost mięśni. Jak to możliwe? Obecność kreatyny prowadzi do zwiększenia uwodnienia komórek mięśniowych, dzięki czemu są one bardziej podatne na dostarczane bodźce. Należy jednak pamiętać o tym, że efekty pojawią się jedynie wtedy, gdy zadbamy o odpowiedni wysiłek fizyczny w postaci treningu siłowego.