Sztanga to sprzęt który znajdziemy na praktycznie każdej siłowni. Ponieważ służy ona do wykonywania ćwiczeń siłowych – najchętniej sięgają po nią mężczyźni pragnący wzmocnić i rozbudować swoje mięśnie. Sztanga składa się z trzech podstawowych elementów - gryfu, obciążników oraz zacisków.
Gryf
Gryfem nazywamy stalowy drążek umożliwiający chwycenie oraz uniesienie sztangi. Jego końce są wyposażone w tuleje pozwalające na założenie obciążenia. Istnieje kilka rodzajów gryfów. W zależności od płci użytkownika wyróżnia się typ męski oraz damski. Ten pierwszy (w wersji klasycznej) mierzy 220 cm i waży około 20 kg. Drugi natomiast jest krótszy (210 cm) oraz lżejszy (około 15 kg).
Z uwagi na kształt gryfu spotyka się ten prosty oraz łamany. To który z nich powinniśmy wykorzystać do naszych ćwiczeń jest zależne od rodzaju wykonywanych przez nas ćwiczeń. Jeżeli planujemy popracować nad mięśniami barków lub klatki piersiowej najlepszym rozwiązaniem będzie gryf prosty. Natomiast, gdy pragniemy popracować nad bicepsami lub tricepsami – proponuję sięgniecie po gryf łamany (wygięty pod kątami 45 i 30 stopni).
Obciążniki
Obciążniki to nic innego jak stalowe krążki, które zakładamy po obu stronach gryfu. Istotne jest to, aby masa po lewej stronie sztangi odpowiadała tej znajdującej się po jej prawej stronie. Nie bez znaczenia jest również kolejność nakładania obciążników – cięższy krążek powinien poprzedzać lżejszy.
W zależności od swojej masy obciążniki są oznaczone kolorami. Wśród krążków o większej średnicy (45 cm) wyróżniamy:
- 25 kg – czerwony,
- 20 kg - niebieski,
- 15 kg – żółty,
- 10 kg – zielony.
Ciężar mniejszych obciążników oznaczony jest następująco:
- 5 kg – biały,
- 2,5 kg – czerwony,
- 2 kg – niebieski,
- 1 kg – zielony,
- 0,5 kg – biały.
Zaciski
Ostatnią, ale również niezwykle ważną składową sztangi są zaciski. Przeciwdziałają one zsunięciu się obciążników z gryfu co jest niezbędne do bezpiecznego użytkowania sprzętu. Waga jednego zacisku to ok 2,5 kg.
Rozpoczynając swoją przygodę ze sztangą (podobnie jak w przypadku innych sportów siłowych) należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i upewnić się, że nasz stan zdrowia umożliwia regularne treningi. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem - chociażby pierwszego kontaktu.