Tak zwana praca za biurkiem zmusza nas do wielogodzinnego utrzymywania pozycji siedzącej. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pozostawanie w bezruchu przez tak długi okres może znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia. Na szczęście odpowiednia „dawka” aktywności fizycznej pomoże nam zneutralizować negatywne aspekty pracy biurowej.
Jeśli należymy do grona osób, które podczas swojej pracy spędzają mniej więcej osiem godzin za biurkiem, powinniśmy zdać sobie sprawę z czyhających na nas zagrożeń. Zdaniem specjalistów, „siedzący tryb życia” znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych w tym między innymi cukrzycy, czy też otyłości. Niestety to nie jedyne z „ciemnych stron” pracy za tak zwanym biurkiem. W jaki sposób możemy zapobiec przykrym konsekwencją wielogodzinnego bezruchu?
Konsekwencje wynikające z siedzącego trybu pracy
Regularne ćwiczenia to nie tylko obietnica atrakcyjnej, smukłej sylwetki. Wysiłek fizyczny to także szereg korzyści związanych z dbałością o kondycję oraz zdrowie naszego organizmu. Odpowiednio dobrana forma treningu, wzmocni nasze mięśnie, dzięki czemu pozwoli nam uniknąć problemów takich jak wady postawy, silne bóle kręgosłupa, bóle oraz zawroty głowy, migrena, senność, a także przewlekłe zmęczenie.
Warto podkreślić, że systematyczna aktywność fizyczna wpływa również na funkcjonowanie naszego układu krążenia. Dzięki temu osoby dbające o systematyczność swoich treningów rzadziej borykają się z przypadłościami związanymi z niewydolnością serca. Nie zapominajmy również o tym, że wymagające treningi wiążą się z możliwością spalenia ogromnej ilości kilokalorii. Z tego też względu osoby aktywne są zdecydowanie mniej podatne na znaczący przyrost wagi, który niezwykle często prowadzi do problemów z nadwagą oraz jej zaawansowaną formą zwaną otyłością. Nie zapominajmy również o tym, że siedzący tryb pracy, przy jednoczesnej rezygnacji z ćwiczeń może stać się przyczyną cukrzycy typu drugiego, a także stanów zapalnych żył, zwanych potocznie żylakami.
Zminimalizujmy ryzyko problemów zdrowotnych wynikających z formy naszej pracy
W jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia przykrych konsekwencji wynikających z wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej? Odpowiedź jest prosta - będąc aktywnym po pracy. Zgodnie z opinią brytyjskiego instytutu medycznego, osoby spędzające osiem godzin za biurkiem mogą zrównoważyć ryzyko związane z siedzącym trybem pracy, ćwicząc każdego dnia przez minimum sześćdziesiąt minut.
Która z form aktywności sprawdzi się najlepiej? Postawmy na różnorodność. Zadbajmy o to, aby nasze ćwiczenia łączyły w sobie elementy treningu typu kardio, który pozytywnie wpłynie na wydolność naszego organizmu oraz wzmacniającego siłę naszych mięśni - treningu siłowego.